7 kroków do wyboru działki

Liczba dostępnych działek na rynku jest ogromna. Każda z nich opisywana jest w samych superlatywach. I jak tu się zdecydować na tę jedną, na której zbudujesz swój wymarzony HOMEKONCEPT? W dzisiejszym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą parcelę budowlaną pod własną inwestycję. Skorzystaj z naszego doświadczenia i jak najszybciej rozpocznij realizację swojego marzenia.

Projekt domu… w głowie

Łatwiej będzie Ci dokonać wyboru, jeśli będziesz mieć w głowie to, jak ma wyglądać Twój dom. O jakiej powierzchni myślisz, o ilu kondygnacjach, czy planujesz garaż, czy zależy Ci na tarasie, czy przewidujesz jakieś budynki gospodarcze – to wszystko ma olbrzymie znaczenie. I im bardziej sprecyzowana będzie Twoja wizja, tym szybciej i sprawniej dokonasz selekcji działek.

Dlatego dobrze jest już na samym początku skontaktować się z doradcami HOMEKONCEPT, którzy po analizie Twoich potrzeb zaproponują Ci najlepsze projekty domów. Taka konsultacja z pewnością pomoże w skonkretyzowaniu Twoich marzeń.

Finansowe możliwości

Rozmowa z ekspertami HOMEKONCEPT pomoże Ci także w oszacowaniu wstępnych kosztów budowy domu. Dzięki temu precyzyjniej ocenisz, ile gotówki będziesz musiał przeznaczyć na dom, a ile na zakup działki. Lepiej twardo stąpać po ziemi i planować z wykorzystaniem realnych kosztów niż zakupić działkę, a następnie przez wiele miesięcy odkładać fundusze, by móc rozpocząć budowę.

Atrakcyjne kształty działki

Wiedząc już, jaki projekt domu Cię interesuje, wiesz też, jaka działka będzie dla niego najodpowiedniejsza. Czy lepsza będzie kwadratowa czy raczej prostokątna? Szeroka, a może wąska? Czy warto rozważyć zakup działki narożnej? Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Ich przydatność można ocenić dopiero pod kątem konkretnego projektu.

Gruntowna analiza

Geodeta pomoże Ci w tym, aby nie popłynąć przy wyborze działki. To on poinformuje Cię, jaki rodzaj gruntu występuje na wybranej działce, a także jaki jest tam poziom wód gruntowych. Im ów poziom wyższy, tym trudniejsza i kosztowniejsza będzie budowa fundamentów. Być może konieczne będzie osuszenie i zagęszczenie gruntu. Dodatkowych wydatków wymagać będzie też instalacja izolacji przeciwwodnej.

W majestacie prawa

Skoro już tak dokładnie analizujemy działkę, przypatrzmy się jej sytuacji prawnej. Odwiedź gminny wydział architektury i urbanistyki i w dostępnym tam Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sprawdź czy wybrana przez Ciebie parcela została przeznaczona pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową.

A co, jeśli takiego planu w danej gminie nie ma? W takiej sytuacji nie trać czasu i od razu wystąp do urzędników z wnioskiem o wydanie Warunków Zabudowy.

Na dobrej drodze

Kolejnym kryterium wyboru jest dostępność działki. Im łatwiej do niej dojechać, tym lepiej. Czy wiesz, że parcela pozbawiona drogi dojazdowej uniemożliwi Ci otrzymanie Warunków Zabudowy oraz pozwolenia na budowę? Zamiast rozpocząć stawianie swojego nowoczesnego domu, trzeba będzie wystąpić do gminy w celu złożenia wniosku o ustanowienie służebności drogi koniecznej na przyległych działkach. Tracisz czas i… pieniądze.

Nawet jeśli do upragnionej działki prowadzi droga, warto pamiętać, że musi mieć ona minimum 5 metrów szerokości. W innym wypadku urzędnicy mogą nie wydać decyzji o Warunkach Zabudowy. A same ciężarówki, transportujące materiały budowlane, napotkają trudności z dojazdem na plac budowy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy mocno popada deszcz lub śnieg.

Uzbrojenie Twoim orężem w walce z kosztami

Działka uzbrojona czy nieuzbrojona? Doświadczenie pokazuje, że ta pierwsza opcja pozwala zaoszczędzić fundusze i czas – po prostu szybciej rozpoczniesz budowę. Z drugiej strony, jeśli masz poczucie, że udało Ci się trafić na idealną, choć nieuzbrojoną parcelę i drugiej takiej nie znajdziesz, to problem doprowadzenia mediów jest do rozwiązania. Wszystko zależy od Twojej determinacji i gotowości do odłożenia w czasie wprowadzenia się do swojego wymarzonego, nowoczesnego domu HOMEKONCEPT.

Oto 7 podstawowych kroków, bez których nie obejdziesz się, przy wyborze działki pod budowę domu. Pamiętaj, że na każdym z nich możesz zwrócić się do doradców projektowych HOMEKONCEPT, którzy z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Kontakt z doradcą projektowym HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.