6 powodów, dla których warto postawić na miękką wodę w domu

W ciągu każdego dnia statystyczny Polak zużywa około 150 litrów wody. To podsumowanie dotyczy nie tylko wody spożywczej (w rzeczywistości niewielki ułamek), ale także wody niezbędnej do prania, sprzątania, mycia, obsługi domowego AGD oraz instalacji. Spore ilości, prawda? Warto jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna. Wykorzystanie miękkiej może przynieść wiele korzyści! Przeczytaj artykuł przygotowany przez naszego Partnera firmę Klarsan i poznaj najważniejsze z nich.

Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w ilu codziennych czynnościach wykonywanych przez nas bierze udział woda. Przede wszystkim jest potrzebna do picia, gotowania, zasila ekspres do kawy, żelazko, podlewamy nią domowe rośliny, a to nadal dopiero niewielki fragment tego, do czego jest potrzebna. 🙂 Mycie twarzy, zębów, rąk, włosów, kąpiel, spłukiwanie toalety, pranie, sprzątanie, mycie samochodu, pojenie zwierząt. Bez wody z całą pewnością nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować.

Istotna jest jednak nie tylko jej ilość, ale przede wszystkim także i jakość! Woda bogata w zanieczyszczenia potrafi spowodować wiele strat w gospodarstwie domowym, pogorszyć stan domowych sprzętów i co gorsza, doprowadzić do większych wydatków. Jednym z największych problemów jest zdecydowanie twarda woda. A o czym konkretnie mowa?

Twarda woda – czemu lepiej z niej nie korzystać?

Twarda woda to naturalna cecha wody, powstająca na skutek obecności w wodzie jonów wapnia, magnezu, metali. Zazwyczaj mówimy o twardości ogólnej, na którą składa się twardość węglanowa i niewęglanowa. Pierwsza z nich to twardość przemijająca, którą da się usunąć już dzięki obróbce wody z pomocą temperatury. Z kolei twardość niewęglanowa jest generowana przez sole innych kwasów – najczęściej chlorki, siarczany i azotany. Ta grupa związków pozostaje nawet po przegotowaniu wody.

Co prawda, twarda woda nie ma znaczącego wpływu na zdrowie, jednak na stan techniczny instalacji oraz na naszą urodę. Przede wszystkim powoduje powstawanie kamienia kotłowego. To biały osad, który bardzo szybko można dostrzec na dnie czajnika, jednak podobny zbiera się także w rurach, wewnątrz kotła grzewczego, na armaturze i bateriach. Kamienny osad jest kruchy, ale z łatwością przylega do różnych powierzchni, a jego warstwa potrafi szybko narastać. Ponadto jest trudny do usunięcia. Kamień może powodować lokalne niedogrzania, zmniejszenie przekroju rury, zmniejszenie przepływu, niestabilność przepływu, a nawet korozje pod osadami.

Tym, z czym wiąże się użytkowanie twardej wody jest także wysokie napięcie powierzchniowe. Im jest wyższe, tym trudniej zwilżyć powierzchnie. Cięższe jest usunięcie środków czyszczących oraz kosmetyków. O twardej wodzie możecie dowiedzieć się więcej z filmiku od polskiej marki Ecoperla.

Miękka woda – czas na jej wybór!

Przeciwieństwem twardej wody jest woda miękka. To woda, która nie będzie pozostawiała po sobie osadu. Wielu użytkowników ocenia ją na taką, która jest niezwykle komfortowa w użyciu, a przy tym nie utrudnia sprzątania i wspomaga urodę. Warto pomyśleć o tej zamianie, ponieważ może przynieść wiele korzyści. A oto 6 najważniejszych z nich:

Wydatki na ogrzewanie mniejsze nawet o 20%

Wielu producentów kotłów grzewczych zastrzega, że woda użytkowana do ich obsługi powinna być przede wszystkim miękka. Dzięki temu zachowana jest wydajność, ale także nie dochodzi do awarii. Stan instalacji również pozostaje dobry, ponieważ na wewnętrznych ściankach nie odkłada się żaden osad. Tym samym nie ma spadków ciśnienia i nie dochodzi do awarii, a system sanitarny i grzewczy działa po prostu tak jak powinien. Dzięki stabilnej pracy nie ma mowy o większych rachunkach. Z miękką wodą nie przepłacisz!

Zmniejszenie zużycia detergentów nawet o 60%

Miękka woda nie ma wysokiego napięcia powierzchniowego. Doskonale rozpuszczają się w niej wszelkie środki czyszczące i kosmetyki, nawet przy zastosowaniu znacznie mniejszych ilości. Pranie wreszcie będzie miękkie i pachnące, wszelkie powierzchnie będą lśniły. Wreszcie nie trzeba będzie zużywać ogromnych ilości płynu do ciała czy szamponu do włosów. Najszybciej zmiany dostrzeżemy w pienieniu się mydła. Lepsza rozpuszczalność i szybkie działanie oznacza o wiele mniejsze zużycie. Szacuje się, że może ono spaść nawet o 60%. Znaczenie ma tutaj także aspekt ekologiczny. Mniejsze zużycie, to mniej środków chemicznych, które trafiają do środowiska.

Kawa, herbata i potrawy wreszcie idealne

Miękka woda to przede wszystkim wielka przyjemność przy przygotowywaniu herbaty, napojów i posiłków. Różnicę można zauważyć niemal natychmiast. Przede wszystkim na ulubionej kawie nie będą powstawały oleiste plamy. Osad nie będzie gromadził się na filiżankach i kubkach, a dania będą estetyczne. Warzywa gotowane w miękkiej wodzie zachowają swoje kolory, a jedzenie pozostanie apetyczne i aromatyczne.

Skóra i włosy w idealnym stanie

Miękka woda jest polecana, jeśli chcemy utrzymać skórę i włosy w idealnej kondycji. Ten rodzaj wody jest szczególnie polecany do kąpieli dla osób nadzwyczaj wrażliwych. Miękka woda nie podrażnia, nie pozostawia osadu na skórze, idealnie spłukuje kosmetyki i wspomaga ich działanie nawet przy zastosowaniu niewielkich ilości. Przy regularnym korzystaniu z miękkiej wody do kąpieli często znika potrzeba stosowania nawilżających balsamów do ciała czy silnych odżywek. Włosy i skóra są zadbane, odżywione – wydają się zachowywać idealną kondycję.

Miękka woda w domu – Ecoperla w gotowym projekcie HOMEKONCEPT
Domowe SPA z miękką wodą w roli głównej – HomeKONCEPT 83.

Pożegnaj się z ciężkim sprzątaniem

Miękka woda to także łatwe i szybkie sprzątanie! Jest to możliwe właściwie z dwóch powodów. Po pierwsze nie pozostawia po sobie trudnego do usuwania osadu. Nie mamy częstych kłopotów z kamieniem, który wymaga szorowania czy zastosowania silnych detergentów. Zazwyczaj wystarcza tylko przetarcie powierzchni wilgotną szmatką, by lśniły. Koniec z marnowaniem energii i czasochłonnym szorowaniem! Czas wreszcie można poświęcić na coś zupełnie innego. Z drugiej strony miękka woda idealnie rozpuszcza detergenty, więc zużycie płynów do prania, sprzątania, płukania, mycia naczyń jest znacznie mniejsze.

Sprzęt AGD na medal!

Użytkowanie miękkiej wody to brak problemów z kamieniem. Ten często prowadzi do awarii sprzętów AGD i potrzeby wymiany na nowe. Wśród ofiar twardej wody najczęściej wymieniana jest pralka i czajnik elektryczny, ale ucierpieć mogą także ekspres do kawy czy też żelazko. Z miękką wodą można zapomnieć o wydatkach na wizyty serwisanta czy wymianę sprzętu.

Miękka woda w nowoczesnej kuchni – Ecoperla w gotowym projekcie HOMEKONCEPT
Miękka woda w kuchni to dłuższa żywotność sprzętów AGD – HomeKONCEPT 78.

Na początku najlepiej jest zacząć od sprawdzenia twardości wody w swoim domu. Można to zrobić na kilka sposobów: odwiedzić stronę lokalnych wodociągów, przeprowadzić samodzielnie test twardości wody, a w razie korzystania z własnego ujęcia, zlecić kompleksową analizę wody. Jeśli mamy do czynienia z wodą twardą lub bardzo twardą, czas walczyć z problemem!

Sposobów można wymieniać wiele, jednak jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych jest centralny zmiękczacz wody. To niezwykłe urządzenie, które jest w stanie zredukować stopień twardości wody nawet całkowicie. Montuje się je na początku instalacji, więc zmiękcza wodę w całym gospodarstwie domowym. Działanie jest w pełni zautomatyzowane, więc nie trzeba poświęcać im wiele uwagi. Wystarczy jedynie pamiętać o regularnym dosypywaniu soli do zbiornia solanki. Czym dokładnie są zmiękczacze wody i jak działają? Obejrzyj poniższy filmik.

Który zmiękczacz wody wybrać?

Wybór zmiękczaczy wody jest naprawdę spory. Producenci oferują różne modele i rozmiary, a nawet funkcje. Zanim zaczniemy przeglądać konkretne propozycje, najpierw należy zebrać kilka istotnych danych:

  • zużycie wody w gospodarstwie domowym,
  • stopień twardości wody,
  • ilość osób korzystających na co dzień z wody w domu,
  • ilość miejsc poboru wody.

Te dane pozwalają ustalić czy wystarczy kompaktowy zmiękczacz wody, czy może potrzebny będzie model dwuczęściowy, jakimi parametrami powinien się wyróżniać oraz ile złoża filtracyjnego powinien mieć wewnątrz. Dodatkowo zawsze warto zwracać uwagę na funkcje. Niektóre zmiękczacze wody mają zapewnić nam wygodę, a inne obniżyć koszty eksploatacyjne. Na rynku są dostępne modele, które można obsługiwać z poziomu aplikacji z wykorzystaniem WiFi.

Warto zwrócić uwagę na jakość i produkcję komponentów, a już zwłaszcza jakość żywicy jonowymiennej oraz głowicy sterującej. Produkty wysokiej jakości, tworzone na terenie Europy proponuje polska marka Ecoperla. Zmiękczacze wody, takie jak Ecoperla Softower, posiadają monosferyczną żywicę jonowymienną. O bezpieczną i efektywną pracę dba Ecoperla Smart System. To także ustawienia, które zapewniają optymalny pobór wody i soli na regenerację, dzięki czemu zmniejszają się też koszty eksploatacyjne.

Zmiękczacz wody w projekcie domu

O montażu centralnego zmiękczacza wody najlepiej pomyśleć już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu miękka woda będzie dostarczana od samego początku, a instalacje chronione. Ponadto będzie można dokładnie zaplanować miejsce na montaż, a także zapewnić odpowiednie warunki. Unikniemy także przeróbek instalacji.

Przekonaj się na własnej skórze!

Miękka woda to przede wszystkim większy komfort codzienności. Obecnie wiele nowoczesnych domów postanawia zadbać także o ten aspekt. Użytkownicy zmiękczaczy wody widzą w tych urządzeniach spore korzyści i oszczędności. Zyskaj czas, wygodę, pewność, że Twój dom HOMEKONCEPT i instalacje sanitarne będą prawidłowo funkcjonowały przez bardzo długi czas!

| Materiał partnera |

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.