5 inspiracji na aranżację małej kuchni

Ludzka wyobraźnia nie jest niczym ograniczona. Tworząc swoje miejsce na ziemi, nawet jeśli ma ono dość mały metraż, można z niego uczynić prawdziwe dzieło sztuki. Często problematycznym miejscem w takim przypadku jest kuchnia – zwłaszcza wtedy, kiedy jej metraż jest dość mały. Trzeba przy tym pamiętać także o ergonomii i praktyczności tego pomieszczenia, nazywanego nie bez powodu “sercem domu”. W HOMEKONCEPT nie boimy się wyzwań, dlatego nasze aranżacje małych kuchni są spełnieniem marzeń ich właścicieli.

Praktyczna aranżacja małej kuchni

Zwykle mała kuchnia oznacza taką, która nie jest wyposażona w jadalnię. Przy aranżacji takiego pomieszczenia należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Zacznijmy może od tego, że przy aranżowaniu niewielkich przestrzeni kuchennych istotne jest wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego powierzchni. Mała kuchenna przestrzeń nie lubi marnotrawstwa. O dodatkową ilość miejsca zadbają szafki z wyciąganymi szufladami, które ułatwiają dostęp i są praktyczniejsze niż wolnostojące półki. Należy także zadbać o to by w małej kuchni szafki były w miarę wysokie. Wejście na krzesło i sięgnięcie po coś z wyższej półki nie sprawia trudności, a w ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń.

Lifehacki w małej kuchni

Dekoratorzy wnętrz wciąż wymyślają nowe udogodnienia, które optycznie powiększają przestrzeń małej kuchni. Jednym z nich jest umieszczenie w pokoju lustra. Powiększa ono optycznie kuchnię i nadaje jej tzw. efektu głębi.

Dodatkowo ciekawym sposobem na aranżację małej kuchni i powiększenie wnętrza za pomocą optyki jest odpowiednie dobranie kolorów. Kuchnie wizualnie powiększa jakość jej oświetlenia, a światło najlepiej odbijają kolory jasne. Barwy dobrze odbijające światło uwydatniają umeblowanie kuchenne oraz tworzą iluzję optyczną większej przestrzeni.

Aranżacja małej kuchni - gotowy projekt domu HOMEKONCEPT 47 B
Aranżacja kuchni z projektu HomeKONCEPT 47 B.

Kolejnym, ale już nieco droższym sposobem jest umieszczenie fototapety nad kuchennym blatem, która wyglądem będzie przypominała jakiś horyzontalny widok.

Aby nie nie psuć wizerunku pomieszczenia, kosz na śmieci można umieścić pod zlewem. Kuchnia także musi “trzymać fason” i nie wyglądać na zagraconą, dlatego też część sprzętów kuchennych należy chować do szafek lub szuflad. Dużo miejsca pomoże też zaoszczędzić okap z filtrem węglowym, niepodłączony do szybu wentylacyjnego. Można wtedy umieścić nad nim dodatkową szafkę z przyprawami.

Małe jest piękne – a jakie praktyczne!

Bywa, że kuchnia w domu ma formę otwartego aneksu. Rozwiązanie to we współczesnych projektach występuje niezwykle często, głównie ze względu na swój nowoczesny charakter. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które wizualnie powiększa dostępną przestrzeń i integruje ze sobą kuchnię, jadalnię i salon. Jeśli miejsca na ulokowanie dużego stołu jest niewiele, miejscem do spożywania posiłków całą rodziną może być w tym przypadku wyspa, oddzielająca te pomieszczenia. Dostaw do niej designerskie hokery i ciesz się miejscem, gdzie możesz spędzić czas z rodziną przy wspólnym posiłku.

Kuchnia otwarta na salon w nowoczesnym domu HOMEKONCEPT 66 - aranżacja małej kuchni
Mała kuchnia otwarta na salon i jadalnię – projekt domu HomeKONCEPT 66.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na wystrój małej kuchni. Co prawda w sieci istnieje mnóstwo stron z inspiracjami, pamiętaj jednak, że ostatecznie nawet najlepsze źródło nie musi spełnić Twoich oczekiwań. Decydując się na projekt domu z naszej kolekcji i współpracę z projektantem wnętrz HomeKONCEP.shop otrzymujesz kompleksową opiekę nad budową i indywidualne podejście do projektu Twojej kuchni. W HOMEKONCEPT zawsze stawiamy na rozmowę z klientem, dlatego też chętnie porozmawiamy i dopasujemy projekt do Ciebie.

O aranżacji nowoczesnych kuchni możesz przeczytać także w artykułach: Funkcjonalna aranżacja nowoczesnej kuchni oraz Funkcjonalna kuchnia w domu HOMEKONCEPT.

Zobacz również jak rozmieścić pomieszczenia w domu i jakie są zasady ich prawidłowego rozplanowania.

Skontaktuj się z HOMEKONCEPT

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO