4 najciekawsze domy z antresolą

Projekty domów z antresolą ze względu na swoją wielofunkcyjność cieszą się niezmiennie rosnącym zainteresowaniem. Wyróżniają je imponujące wnętrza i pomysłowe programy funkcjonalne. Chcesz się przekonać czy antresola jest wygodna i spełni Twoje oczekiwania? Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj bliżej pełen wachlarz możliwości, jaki otwiera przed tobą zastosowanie tego rozwiązania.

Na antresoli można zlokalizoać fantastyczną strefę rlaksu. Wystarczy fotel i stolik kawaowy. Zobacz antresolą e projekice homekoncept 65 a.

Na antrsoli możemy zlokalizować np. sypialnię. Zobacz to na przykładzie małego domu HOMEKONCEPT 65 a.

O antresoli w projekcie domu jednorodzinnego słów kilka

Wysokie wnętrza, tak charakterystyczne dla przedwojennych kamienic, coraz częściej znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Najczęściej adaptuje się je na pomieszczenia z antresolą, która jako rozwiązanie projektowe pozwala na atrakcyjną aranżację wnętrz i kreatywne zagospodarowanie przestrzeni.

Antresolę nazywa się inaczej półpiętrem, rozumianym jako górną część kondygnacji, wydzieloną poziomą przegrodą. W architekturze domów jednorodzinnych funkcjonuje nie tylko jako rozwiązanie konstrukcyjne, ale także sposób na urozmaicenie wnętrza oraz uzyskanie ciekawych efektów przestrzennych z wykorzystaniem takich elementów jak chociażby otwarte schody, czy efektowna balustrada.

Antresola i jej funkcje

Ciekawe domy z antresolą są zróżnicowane pod względem kształtu bryły, powierzchni użytkowej, rodzaju zadaszenia oraz wielu innych detali architektoniczno-projektowych. Antresola może pełnić wielorakie funkcje. W zależności od wysokości i wielkości jaka zostanie jej przypisana, a także od potrzeb i wyobraźni architektów, można zagospodarować ją na wiele sposobów – jako strefę wypoczynkową, bilbiotekę czy też miejsce zabaw dla dzieci. Możliwości adaptacji jest naprawdę wiele, a wybór finalnego rozwiązania zależy od potrzeb zadeklarowanych przez domowników.

Jej wysokość antresola, czyli co mówią przepisy budowlane

Wedle przepisów antresola powinna mieć przynajmniej 2,2 metra, dlatego w przypadku domów jednorodzinnych kondygnacja przeznaczona na wydzielenie dodatkowego poziomu powinna mieć minimum 4 metry wysokości. W przypadku pochyłych stropów liczy się średnią wysokość pomiędzy największą, a najmniejszą wysokością pomieszczenia i przyjmuje się, że wartość ta nie powinna wynosić mniej niż 1,9 m. Ze względu na zachowanie bezpieczeństwa, antresola musi być wykonana z wytrzymałych i trwałych materiałów. Zgodnie ze sztuką budowlaną, konstrukcja powinna być zakotwiczona w ścianach nośnych, wsparta na stropie lub powiązana bezpośrednio z dachem.

Zalety najciekawszych domów jednorodzinnych z antresolą

Niewątpliwym atutem ciekawych domów z antresolą jest możliwość maksymalnego wykorzystania kubatury budynku oraz stworzenie dwukondygnacyjnej, przestronnej przestrzeni, którą aranżuje się zazwyczaj w strefie dziennej, na którą składa się salon, jadalnia oraz aneks kuchenny. Nie da się zaprzeczyć, że wnętrze z antresolą posiada niebywałe walory reprezentacyjne – zachwyca poczuciem otwartej przestrzeni oraz swoim integracyjnym klimatem. Wnętrza, dla których podwójna wysokość nie jest potrzebna, są wtedy lokalizowane pod antresolą, albo na poziomie kondygnacji, od której zaczyna się jej konstrukcja.

Schody na antresolę

Całość antresoli urozmaicają dobrze dopasowane wejście i balustrada. Ważnym elementem konstrukcji są prowadzące na półpiętro schody, które mogą przybierać rozmaitą formę - najważniejsze jednak, by były stabilne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Ich stylistyka powinna komponować się z wnętrzami, podobnie jak zastosowana (bądź nie) balustrada. Nie można zapomnieć także o oświetleniu podkreślającym atrakcyjny wygląd schodów na antresolę. Warto zadbać także o ciekawą aranżację przestrzeni pod nimi, czy to w formie regałów, przytulnego kącika lub praktycznego schowka.

Na co warto zwrócić uwagę?

W przypadku najciekawszych domów z antresolą szczególną uwagę należy przyłożyć do oświetlenia oraz ogrzewania. Przez wzgląd na fakt, że ciepłe powietrze unosi się ku górze, warto zastosować ogrzewanie podłogowe, które zapewnią optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu. Natomiast co do oświetlenia, najwięcej pola do popisu pozostawia jego aranżacja w pomieszczeniu dwukondygnacyjnym. Na szczęście rynek oferuje bogaty wybór lamp, które optymalnie doświetlą wnętrze nawet wtedy, kiedy światło ma do pokonania dłuższą drogę, niż w przypadku standardowej wysokości wnętrza.

Antresola jako strefa prywatna domowników w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 89

ciekawe domy z antresolą

Na antresoli możemy zaaranżować w pełni funkcjonalną strefę prywatną domowników. Zobacz jak zaaranżowana jest ta przestrzeń w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 89.

Jednym z flagowych projektów domów z antresolą jest HOMEKONCEPT 89, w którym na przestrzeń zaaranżowaną na półpiętrze składa się w pełni funkcjonalny program użytkowy strefy prywatnej, zlokalizowany nad salonem i częścią wypoczynkową domu. Na przestrzeni antresoli wygospodarowano miejsce na dwie sypialnie, łazienkę, garderobę oraz pomieszczenie gospodarcze w postaci pralni z kotłownią.

To, co szczególnie buduje klimat w omawianym projekcie to zastosowanie dwukondygnacyjnego przeszklenia, które doskonale doświetla salon naturalnym światłem. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązania w postaci antresoli. Pozwoliło ono na zaaranżowanie przestronnej strefy dziennej, z dwupoziomowym przeszkleniem na całej wysokości budynku, które zapewnia zapierający w piersiach widok na ogród.

najciekawsze domy z antresolą

Wysoki sufit lub może lepiej brak sufitu nad strefą dzienną w projekcie domu HOMEKONCEPT 98.

HOMEKONCEPT 92

Spektakularne rezultaty adaptacji poddasza można podziwiać także w HOMEKONCEPT 92, w którym jednospadowy dach o dość dużym stopniu nachylenia narzucił bryle oryginalną i asymetryczną formę. Omawiane założenie architektoniczne w połączeniu z antresolą zyskuje oryginalną i dynamiczną kompozycję przestrzeni. Również w tym projekcie pojawia się kilkukondygnacyjne przeszklenie, które jest niewątpliwym atutem projektu oraz doświetla oba poziomy wnętrza – zarówno strefę dzienną na parterze, jaki i galerię widoczną na antresoli.

Otwarcie się reprezentatywnej strefy parteru do połaci dachowej sprawia, że wnętrze nabiera niesamowitej lekkości, jakby przenikało się z otaczającym go krajobrazem. Przestrzeń poddasza podobnie jak w poprzednim projekcie zaadaptowano na strefę prywatną domowników. W szczególnie interesujący sposób zwizualizowano pokój dla dziecka, w którym zaaranżowano ściankę wspinaczkową na antresolę, z dodatkowym miejscem do zabawy lub też wyciszenia.

ciekawe projekty z antresolą
ciekawe projekty z antresolą

Antresola jako dodoatkowa przestrzeń do zabawy i odkrywania świata w projekie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 92.

HOMEKONCEPT 74

Kolejnym z projektów, w którym zastosowanie antresoli wpłynęło na przestronność strefy dziennej jest HOMEKONCEPT 74. Przestrzeń strefy zagospodarowano tak, aby maksymalnie wykorzystać kubaturę budynku. Niezwykle efektownie prezentuje się tutaj zawieszone na wysokości stropu oświetlenie, które potęguje strzelistość wnętrza, oraz wysokie regały tworzące domową biblioteczkę, sięgające z kolei do kondygnacji piętra.

ciekawe domy z antresolą
ciekawe projekty z antresolą

Wnętrza z wysokim sufitem nad strefą dzienną są niezwykle eleganckie. Zaonspiruj się HOMEKONCEPT 74.

Od strony salonu przestrzeń antresoli zaaranżowano na hol-galeryjkę z przezroczystą balustradą. Efektowny korytarz prowadzi do niezwykle przestronnej, bo liczącej przeszło 133 mkw powierzchni użytkowej. Składają się na nią łazienka oraz 4 sypialnie, w tym jedna małżeńska, która została zaaranżowana na tzw. master bedroom z pełni samodzielnym programem użytkowym.

projekt domu z antresolą

Przedstawiamy rzut parteru w projecie domu z antresolą HOMEKONCEPT 74.

HOMEKONCEPT 66 a

Antresolę w postaci międzykondygnacyjnego prześwitu zastosowano również w projekcie HOMEKONCEPT 66 A. Podobnie jak w pozostałych projektach, tu również antresola została zaprojektowana nad strefą dzienną, dodając jej niezwykłej przestronności. Zaaranżowano ją w formie mini-galerii pełniącej funkcję komunikacyjną. Na antresoli znalazło się także miejsce na zaaranżowanie relaksacyjnego kącika, w którym można oddać się interesującej lekturze. Dodatkowym elementem dekoracyjnym na przykładzie tego projektu jest podkreślenie konstrukcji dwuspadowego dachu i wykończenie sufitu okładziną z drewna, która nie przypadkowo została wykorzystana przez architektów. To przemyślana koncepcja nawiązująca do wykończenia elewacji, w której wykorzystano niezwykle efektowne drewniane ćwierćbale, nadające bryle naturalne wykończenie.

ciekawe domy z antresolą

Miejsce relaksu czy sypialnia. Wybór należy do Ciebie. Zobacz antresolę w projekcie domu jednorodzinnego HOMEKONCEPT 66 a.

Czy dom z antresolą jest dla mnie?

Domy z antresolą znajdują uznanie wśród wszystkich, którzy cenią sobie wnętrza z charakterem. Te, które widzimy na wizualizacjach w niesamowity sposób integrują przestrzeń kilku kondygnacji, dzięki czemu domownicy nigdy nie poczują się w nich osamotnieni, a i w razie potrzeby znajdą dla siebie swój prywatny kąt. Spodobały Ci się nasze realizacje i zastanawiasz się nad wyborem idealnego rozwiązania dla swojej rodziny? Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z pełnym portfolio prezentowanej kategorii -> projekty domów z antresolą.

najciekawsze domy z antresolą

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.