Nowoczesne elewacje w domach jednorodzinnych

Nowoczesne elewacje w domach jednorodzinnych

Pięknie zaprojektowana elewacja stanowi ozdobę całego budynku. Warto ją wykonać zgodnie z koncepcją architekta oraz wysokiej jakości materiałów, aby uzyskać atrakcyjny efekt wizualny i cieszyć się jej trwałością.

Na jakie nowoczesne elewacje warto zwrócić uwagę?

Tani i efektowny tynk cienkowarstwowy

Na ścianach dwuwarstwowych popularnym zabezpieczeniem styropianu są tynki cienkowarstwowe, które skutecznie chronią konstrukcję domu przed czynnikami atmosferycznymi. Wykorzystując różnokolorowe tynki można stworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję, która z powodzeniem może zastąpić droższe rozwiązania. Dodatkowo, aby uzyskać nowoczesny wygląd, można zastosować delikatne boniowanie, czyli dekoracyjne podziały w tynku cienkowarstwowym.

Nowoczesne elewacje wcale nie muszą być drogimi rozwiązaniami.
Projektu domu HomeKONCEPT 49.

Elementy drewniane oraz deski kompozytowe

Drewno jest materiałem, który nadaje elewacji szlachetnego wyglądu oraz wizualnie ją ociepla. Zastosowane na fragmentach ścian zewnętrznych podkreśla nowoczesność całego domu. Jednak nie wszystkie gatunki drewna nadają się na pokrycie elewacji. Najlepiej sprawdzi się świerk skandynawski, cedr kanadyjski, modrzew syberyjska bądź gatunki egzotyczne.

Nowoczesne elewacje domów często zawierają elementy drewniane.
Projektu domu HomeKONCEPT 43.

Alternatywą dla naturalnego drewna są kompozytowe deski elewacyjne, które odznaczają się wytrzymałością, a także odpornością na działanie czynników zewnętrznych. W przeciwieństwie do drewna nie wymagają impregnacji ani konserwacji.

Kamienie elewacyjne

Kamień jest materiałem, który nadaje elewacji eleganckiego wyglądu, a do tego jest trwały i odporny na uszkodzenia. Pasuje do każdej powierzchni i koloru ścian, ponieważ występuje w różnych kształtach i rodzajach. Jest on wybierany przez inwestorów, którym zależy na nadaniu budynkowi luksusowego charakteru. Najczęściej stosuje się granit, piaskowiec, trawertyn, gnejs bądź łupek kwarcowy. Przy czym najbardziej wytrzymały jest granit i łupek.

Kamienie elewacyjne jako nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych.
Projektu domu HomeKONCEPT 53.

Inną, równie atrakcyjną opcją jest pokrycie fragmentów lub całości elewacji okładziną z płytek ceramicznych lub gresowych bądź płytkami klinkierowymi. Materiały te zapewnią trwałość oraz mniejszą wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym nie tracą koloru pod wpływem słońca i nie wymagają konserwacji.

Szlachetne betony

Dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się również betonowe płyty elewacyjne. Występują w różnych odcieniach oraz formatach. Są odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych i nadają budynkom niepowtarzalnego charakteru. Podobnym, ale tańszym rozwiązaniem jest tynk o strukturze betonu, który nadaje bryle oryginalnych walorów estetycznych.

Betonowe płyty elewacyjne to nowoczesne elewacje, które nadają domu charakteru.
Projektu domu HomeKONCEPT 51.

Jakie materiały można ze sobą łączyć?

Łączenie materiałów podnosi atrakcyjność elewacji i całego budynku. Tynk lub beton elewacyjny bardzo dobrze komponuje się z naturalnym drewnem lub deskami kompozytowymi. Projektując elewację trzeba pamiętać, żeby nie zestawiać ze sobą więcej niż 3 kolorów lub faktur, włączając w to kolorystykę stolarki okiennej i dachu, aby cieszyć się pięknym i harmonijnie wyglądającym domem.

Zobacz również, jakie są nowoczesne zadaszenia tarasów i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *