Minimalistyczna ekstrawagancja – dom jednorodzinny z płaskim dachem

Minimalistyczna ekstrawagancja – dom jednorodzinny z płaskim dachem

Dach jest nieodłącznym elementem każdego budynku. Niezależnie od tego czy jest on płaski, pulpitowy czy spadzisty – każde z wymienionych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Obecnie jednym z najmodniejszych trendów architektonicznych są gotowe projekty domów z płaskim. Oryginalne i minimalistyczne, coraz częściej są wybierane przez współczesne rodziny, szukające gotowego projektu domu.

Zalety domów z płaskim dachem

Płaski dach ma bardzo dużo zalet. Przede wszystkim jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a więc bezpieczny. Nie ulega działaniu silnych podmuchów wiatru i nie ma możliwości zerwania jego pokrycia. Projekty domów parterowych oraz projekty domów piętrowych z płaskim dachem są polecane przede wszystkim inwestorom planującym budowę domu energooszczędnego. Powszechnie wiadomo, że ciepło unosi się do góry ku sufitowi, a mała powierzchnia dachu ogranicza straty ciepła. Warto więc zastanowić się nad wyborem takiego typu dachu do naszego domu i w konsekwencji zapłacić mniej za ogrzewanie.

Nowoczesny dom piętrowy lub parterowy z płaskim dachem

Płaski dach jest na pewno nowoczesny i idealnie komponuje się z dużymi przeszkleniami. W odpowiednim zestawieniu pozwala nam uzyskać oryginalny wygląd i daje duże możliwości aranżacyjne. W projektach domów nowoczesnych często stosuje się duże okna, by dać wnętrzom więcej światła. Płaski dach nie zabiera promieni słonecznych, które wypełnią wnętrza naszego domu i sprawią, że pomieszczenia staną się jasne, ciepłe i pełne blasku.

Projekt domu HomeKONCEPT 58.

Zielone dachy i dodatkowe tarasy wypoczynkowe

Bardzo designerskim pomysłem jest wykorzystanie dachu do zaaranżowania na nim ogrodu. Projekty domów z zielonym dachem niewątpliwie wyróżniają się na tle szarej, miejskiej zabudowy. Ogród na dachu może nam dostarczyć wiele przyjemności – możemy po prostu usiąść i odpocząć, odetchnąć i cieszyć się jego pięknem. Warto też stworzyć niebanalny taras, na którym wspólnie z najbliższymi będziemy spędzać wolny czas. Ekologia jest trendy, a rośliny zielone pochłaniają zanieczyszczenia. Tym bardziej więc kusi wykorzystanie płaskiego dachu do stworzenia jedynej w swoim rodzaju strefy wypoczynkowej.

Projekt domu HomeKONCEPT 73.

Domy piętrowe z płaskim dachem

Domy piętrowe z płaskim dachem są nietuzinkowe i dają nam wiele możliwości. Ze względu na brak skosów, piętro w takim domu jest pełnowymiarowe i ma taką samą powierzchnię do wykorzystania co parter. Dlatego też odpada nam tu kłopot z właściwym rozmieszczeniem i zagospodarowaniem przestrzeni. Urządzenie takiej powierzchni jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze.

Projekt domu HomeKONCEPT 74. 

Płaski dach jest wygodny w obsłudze – umożliwia łatwe i bezpieczne poruszanie się po nim. Jest to istotne, aby np. sprawdzić stan izolacji, wyczyścić z gałęzi i liści czy odśnieżyć zimą.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom z płaskim dachem

Warto pamiętać, że niestety nie na każdej działce można zbudować dom ze stropodachem. Ważne jest, by przed wyborem projektu zapoznać się z zapisami Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który określa parametry dachu obowiązujące w danej lokalizacji.

Dbając o estetykę naszego domu, miejmy na względzie odpowiednio dopasowane okna, drzwi czy choćby bramę garażową. W domach z płaskim dachem, elementy te będą się zdecydowanie bardziej rzucać w oczy, dlatego też muszą być ze sobą odpowiednio połączone i razem tworzyć optyczną całość. Na efekt wizualny wpływa też możliwość ukrycia orynnowania domu. Ukryte rynny wpływają korzystnie na estetykę naszego domu.

Projekt domu HomeKONCEPT 62. 

Oryginalne projekty domów z płaskim dachem

Domy jednorodzinne zwieńczone płaskim dachem to minimalistyczna ekstrawagancja. Są proste i oszczędne, a przy tym oryginalne i designerskie. Przy zastosowaniu niebanalnego wykończenia (choćby elewacji z naturalnymi detalami typu drewno czy kamień) będą prezentować się zjawiskowo.

Projekt domu HomeKONCEPT 76 D.

W kolekcji domów HomeKONCEPT znajdziesz oryginalne projekty domów z płaskim dachem, które zachwycą każdego miłośnika prostoty i elegancji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą projektową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *