Łazienka – jak dobrać do niej odpowiednie oświetlenie?

Łazienka – jak dobrać do niej odpowiednie oświetlenie?

Nawet najpiękniejsza i najlepiej wyposażona łazienka nie będzie się dobrze prezentowała bez dobrze dobranego oświetlenia. Mała ilość światła powoduje, że wnętrze wydaje się mniejsze, dlatego w łazience niezależnie od jej wielkości powinno znaleźć się co najmniej kilka jego źródeł.

Podczas urządzania łazienki sprawa oświetlenia jest jedną z najbardziej kluczowych. Szczególnie, że dzięki niemu możemy nie tylko lepiej i dokładniej wykonać np. make-up, ale i kształtować pomieszczenie.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w rodzinnej łazience?

Zacznijmy od tego, że tak naprawdę w łazience (i to niezależnie od jej wielkości) powinny znajdować się co najmniej dwa rodzaje oświetlenia – główne na suficie i inne np. przy lustrze. W przypadku każdej łazienki bardzo ważne jest światło dzienne – najgorzej jeśli wnętrze nie posiada okna. Jest jednak na to praktyczna rada. Wstawienie luksfer w ścianę wychodzącą na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, starajmy się tak dobrać barwę głównego światła, aby jak najmocniej przypominało światło dzienne.

Wróćmy jednak do konkretów. W przypadku każdej łazienki bardzo często jako światło główne montujemy lampy halogenowe w podwieszanym suficie. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie podwyższamy łazienkę.


Aranżacja łazienki projektu domu HomeKONCEPT 07.

Drugim źródłem światła, a raczej miejscem, które powinno być oświetlone w łazience jest lustro nad umywalką. Tutaj mamy ogromne pole do popisu. Idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie po obu stronach lustra kinkietów – symetrycznie, w rozstawie około 75 cm i na wysokości około 160 cm nad podłogą. Najlepiej będzie jeśli oprawa takiego oświetlenia będzie matowa lub mleczna. Można również wybrać lustro podświetlane – jest to ciekawa i praktyczna opcja, która nada łazience charakteru i podkreśli styl. Ważne jest jednak, by światło przy lustrze miało wysoką temperaturę barwową. Barwa dzienna mieści się w przedziale 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło pozwoli dostrzec detale podczas nakładania makijażu, czy golenia.

Nasza rada – jeśli w łazience znajduje się kilka źródeł światła, zamontujmy je na dwóch niezależnych obwodach. Dzięki temu można je włączać osobno lub razem.

Co jeszcze sprawdzi się w łazience?

Dzięki umiejętnemu rozplanowaniu światła w łazience możemy sprawić, że stanie się ona optycznie większa. Dlaczego, więc nie wykorzystać zakamarków i półek, które mamy w pomieszczeniu? Rozświetlmy te miejsca za pomocą oświetlenia punktowego i tym samym podkreślmy charakter mebli i dodatków. W tego typu łazienkach oczywiście swoje miejsce powinny znaleźć taśmy LED.


Aranżacja łazienki projektu domu HomeKONCEPT 28.

Doskonale uwydatnią meble, półki, lustra, a nawet wanny.

Kilka słów o oświetleniu w pokojach kąpielowych

Duże łazienki często stają się pokojami kąpielowymi, czyli miejscami relaksu i odprężenia. O ile w przypadku małej łazienki powinno się zamontować dwa źródła światła, o tyle w przypadku dużej należałoby zadbać i o trzeci obwód – niech oświetli strefę kąpielową. Dzięki trzem osobnym obwodom możemy świetnie dostosowywać oświetlenie do naszych potrzeb i stworzyć niesamowity klimat podczas kąpieli, wykorzystując tylko jedno źródło światła.

W strefie kąpielowej najlepiej zastosować ciepłą barwę światła, gdyż służy odprężeniu. Niemniej jednak, należy tak je zamontować, aby nie raziło ono użytkownika wanny. Tutaj doskonale sprawdzą się oprawy z oświetleniem LED. Takie źródło światła można umiejętnie ukryć w elementach zabudowy łazienkowej. Jeśli jesteśmy zwolennikami chromoterapii to możemy w strefie kąpielowej zamontować kolorowe LEDY i ich natężenie sterować za pomocą pilota.

W pokoju kąpielowym możliwości zabawy światłem jest naprawdę wiele. Oświetlenie w takim wnętrzu może być dekoracyjne np. w postaci oświetlenia światłowodowego tworzącego gwieździste niebo. W efektowny sposób ciemność w łazience mogą przełamać kryształkowe diody wmontowane w fugi między płytkami. Można również zastosować i nadać pomieszczeniu charakteru za pomocą przenośnych lamp wyposażonych w akumulator lub lamp imitujących świece. Możliwości jest naprawdę wiele – ogranicza nas jedynie wyobraźnia, a ta jak wiemy nie ma końca!

Czy barwa oświetlenia ma znaczenie?

Duże znaczenie podczas wyboru oświetlenia do łazienki ma sama barwa światła. W nowoczesnych, jasnych wnętrzach, gdzie dominuje biel aż prosi się o użycie chłodnej barwy światła 5000 -6500 K lub 4000-5000 K. Tego typu światło pozwoli wykonać odpowiedni makijaż lub dokładnie się ogolić, bowiem chłodna barwa światła dziennego zapewnia lepszą ostrość widzenia szczegółów.


Aranżacja łazienki projektu domu HomeKONCEPT 37.

W łazienkach aranżowanych na tradycyjne, należy z kolei użyć cieplejszego światła, bardziej rozproszonego – 2700-3500 K.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko – redaktorka bloga o łazienkach oraz pasjonatka aranżacji wnętrz.

Jeden komentarz

  1. Jarosław pisze:

    Piękne wystroje łazienek. Najbardziej podoba mi się połączenie drewna ze szkłem i lustrami, więc te wystroje są dla mnie jak najbardziej odpowiednie. Szkoda, ze nie mogę wkleić jak wygląda moja łazienka, bo od razu po remoncie i przypomina bardzo tę na drugiem zdjęciu. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *