Garaż w domu jednorodzinnym – razem czy osobno?

Garaż w domu jednorodzinnym – razem czy osobno?

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić życie bez własnego auta. Na porządku dziennym są rodziny, które planują parkować na własnej posesji dwa, lub nawet większą ilością samochodów. Najczęściej wybieranym miejscem parkingowym jest garaż. Może on być zlokalizowany w bryle budynku, albo obok domu. Zależy to przede wszystkim od wielkości działki oraz własnych preferencji. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na dom z garażem w bryle, a na co, gdy ma być osobnym budynkiem?

Wbudowany garaż

Dużą popularnością inwestorów cieszą się garaże wbudowane w bryłę budynku. Ich podstawową zaletą jest fakt, że nie zabierają cennego miejsca na działce, które można przeznaczyć na piękny ogród, altankę, czy plac zabaw dla dzieci. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość przenoszenia zakupów z samochodu do domu bez konieczności wychodzenia z budynku. Nie trzeba zatem martwić się o niekorzystne warunki atmosferyczne, a po zostawioną w aucie rzecz, można wrócić bez zakładania kurtki. Aby spaliny nie dostawały się do wnętrza domu, pomiędzy garażem a budynkiem mieszkalnym projektuje się strefę buforową, która może służyć również jako pomieszczenie gospodarcze, pralnia lub kotłownia.


Projekt domu z wbudowanym garażem HomeKONCEPT 40.

Jak połączyć garaż z domem

Garaż może znajdować się bezpośrednio w bryle budynku, lub przylegać do jednej ze ścian zewnętrznych. Interesującym rozwiązaniem jest też częściowe wysunięcie garażu do przodu, które sprawdza się szczególnie na wąskich działkach. Przestrzeń nad garażem można wykorzystać na urządzenie dodatkowego pokoju lub atrakcyjnego tarasu wypoczynkowego. Aby część mieszkalna domu była właściwie wyeksponowana, bryłę garażu pokrywa się niższym lub płaskim dachem.


Projekt domu połączonego z garażem HomeKONCEPT 56.

Garaż wolnostojący

To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na większej działce. Garaż wolnostojący można zbudować niezależnie od budynku mieszkalnego. W takim garażu zazwyczaj projektuje się dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy czy rowery. Dla pasjonatów majsterkowania znajdzie się również miejsce na domowy warsztat. Część gospodarcza powinna być zaopatrzona w dodatkowe drzwi, które ułatwią korzystanie z pomieszczenia bez konieczności przechodzenia przez garaż. Wybierając projekt garażu wolnostojącego trzeba pamiętać, że powinien on być spójny architektonicznie z bryłą budynku i dlatego warto zamawiać go wraz z projektem domu w jednej pracowni.


Projekt domu z garażem wolnostojącym HomeKONCEPT 04.

Garaż z dodatkową wiatą?

Interesującym pomysłem jest połączenie garażu wolnostojącego z wiatą. Można w ten sposób mniejszym kosztem zyskać dodatkowe miejsce postojowe. Aby wiata była odizolowana od wzroku sąsiadów, a samochód zabezpieczony przed śniegiem, warto posadzić w bliskim sąsiedztwie krzewy ozdobne lub iglaki, które przy okazji podniosą atrakcyjność otoczenia domu.

Wśród projektów HomeKONCEPT znajdziesz zarówno domy z garażami w bryle, garaże wolnostojące, a także z dobudowaną wiatą. Wybór konkretnego typu garażu uzależniony jest od wielkości działki, sposobu zagospodarowania terenu, kosztów budowy oraz osobistych preferencji domowników. Niezależnie od wyboru konkretnego rozwiązania trzeba zaplanować wygodny dojazd do garażu pozwalający na komfortowe manewrowanie samochodem oraz umożliwiający zaparkowanie auta przed garażem.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy pomogą Państwu w wyborze najlepszego projektu domu HomeKONCEPT tel: 606 228 556, e-mail: studio@homekoncept.pl

Zobacz projekty domów z garażami lub bez. Zobacz projekty…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *