Drewno w łazience dodaje przytulności wnętrzu

Drewno w łazience dodaje przytulności wnętrzu

Łazienka w drewnie, to trend coraz częściej stosowany w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Drewno nie tylko świetnie komponuje się z różnymi materiałami, to jest jeszcze miłe w dotyku i ponadczasowe. Można je wykorzystać do pokrycia podłóg lub ścian. Świetnie się sprawdzi również jako element blatów, mebli czy też element dekoracyjny.

Łazienka, w której duża część powierzchni pokryta jest drewnem, wydaje się być dość odważnym rozwiązaniem. Drewno przecież nie bardzo nadaje się do wilgotnego pomieszczenia, czy nie tak często myślimy? Nic bardziej mylnego – drewno może przez lata zdobić każdą łazienkę. Istotny jest świadomy wybór gatunku, wiedza o właściwościach typowanego rodzaju, wykończenie materiału i odpowiednia, regularna pielęgnacja.

Odpowiednio dobrane drewno sprawdzi się zarówno w roli mebli czy blatów, ale również jako łazienkowa podłoga czy ozdobna ściana, nawet w bliskim sąsiedztwie wanny. Mniej “ryzykownym” i kłopotliwym materiałem są płytki drewnopodobne, które wyglądają równie pięknie, co naturalne drewno.

Obecne trendy wnętrzarskie coraz chętniej zmierzają w kierunku wprowadzania do łazienek drewnianych elementów – a dla architektów wnętrz nie ma takiej przeszkody, której nie pokonalibyśmy w realizacji wizji klienta.


Aranżacja wnętrza łazienki domu HomeKONCEPT 02.

Gustowne wnętrze

Wnętrza z drewnem w roli głównej postrzegane są jako stylowe oraz oryginalne. Jest to materiał budowlany oraz wykończeniowy, który towarzyszy nam od zarania dziejów i nigdy tak naprawdę nie przestał dominować w trendach i modzie. Drewno, w zależności od rodzaju i barwy, może nadać wnętrzu ciepła i przytulnego klimatu bądź szyku i elegancji. Dobrze wpasuje się we wnętrze wykończone według stylu nowoczesnego – wprowadzi naturalne “ciepło” oraz odciąży regularne bryły mebli i armatury łazienkowej. Drewno najczęściej wybierają osoby, które cenią sobie spokój i bliskość natury, a także perfekcjoniści, którzy lubią mieć wszystko dopracowane w najdrobniejszym szczególe.


Aranżacja wnętrza łazienki domu HomeKONCEPT 26.

Drewniana łazienka to bardzo oryginalny pomysł na aranżację – drewno pozwala stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. Może pokryć całe ściany bądź tylko ich fragment, stanowiąc ciepłe dopełnienie kafelków bądź kamienia. Wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem, ten naturalny materiał sprawi, że łazienka stanie się pięknym miejscem, sprzyjającym odpoczynkowi i pełnemu relaksowi.

Drewno a warunki panujące w łazience

Przy zastosowaniu drewna w łazience, obawy przed wilgotnym powietrzem są jak najbardziej uzasadnione. Nie oznacza to jednak, że z wizji trzeba całkowicie zrezygnować na rzecz kafelków. Najważniejsze, by podczas planowania aranżacji łazienki, zapoznać się z właściwościami poszczególnych gatunków drewna. Drewno, o ile zostanie rozsądnie dobrane, może zdobić łazienkę latami.


Aranżacja wnętrza łazienki domu HomeKONCEPT 28.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewna?

Istotną cechą jest współczynnik skurczu drewna. To wartość podawana w procentach, która wskazuje, jak bardzo drewno jest wytrzymałe, odporne na odkształcenia, wyginanie i pęcznienie. Współczynnik skurczu rodzaju drewna, które chcemy wprowadzić do łazienki, powinien mieć jak najniższą wartość.

Wśród łazienkowej wilgoci najlepiej sprawdzi się drewno egzotyczne. Jest ono bogate w olejki naturalne oraz żywice, które czynią je tłustym, co bezpośrednio wpływa na niski współczynnik skurczu. Poleca się wybór takich gatunków, jak: teak, iroko, merbau, doussie, lapacho, badi, wenge, jatoba i cedr. Dla tych, którzy są wierni naszym polskim lasom, alternatywą dla gorącej egzotyki może być drewno dębowe, jesionowe, modrzewiowe, jaworowe oraz wiązowe – te gatunki są bowiem najtrwalsze.


Aranżacja wnętrza łazienki domu HomeKONCEPT 49.

Ważne, by zwrócić uwagę na wielkość desek – im większe, tym lepsze. Dzięki takiemu zabiegowi zminimalizujemy ilość łączeń, czyli miejsc, gdzie najczęściej wnika wilgoć.

Pielęgnacja drewna

Jeżeli łazienka na przestrzeni kolejnych lat ma zachować swój nieskazitelny i wyjątkowy wygląd, należy odpowiednio dbać o drewno. Przy powierzchniach lakierowanych wystarczy raz na jakiś czas oczyścić drewno za pomocą wilgotnej ściereczki z dodatkiem detergentu czyszczącego, a najlepiej specjalistycznego środka do czyszczenia lakierowanych powierzchni drewnianych.

Przy deskach olejowanych wymagana jest regularna konserwacja oraz nanoszenie oleju do impregnacji drewna. Odpowiednio zadbany materiał naturalny ochroni się przed wilgocią i zachowa estetyczny wygląd.


Aranżacja wnętrza łazienki domu HomeKONCEPT 54.

W naszych projektach skłaniamy się również w stronę płytek drewnopodobnych. Są one materiałem tańszym (zwłaszcza w kwestii pielęgnacji) i mniej wymagającym niż naturalne drewno. Drewno jednak jest materiałem wartym inwestycji – jego naturalność wprowadza do pomieszczenia ciepło, elegancję i oryginalność. Wbrew pozorom, nie stanowi trudnego w pielęgnacji materiału – należy pamiętać jedynie o doborze odpowiedniego rodzaju drewna, metody wykończenia (lakierowanie bądź olejowanie) oraz odpowiednich zabiegach konserwujących.

Autorem artykułu jest Piotr Majewski – entuzjasta niebanalnego designu, współredaktor bloga o nieruchomościach Morizon.pl.

Komentarze

  1. Radek pisze:

    Przepięknie wyglądają łazienki w drewnie, ale nie wiem czy drewno za szybko w łazience nie zmurszeje.

  2. Miłosz pisze:

    Ja wolałbym jednak w łazience zdecydować się na płytki, bo moim zdaniem drewno nie wyglądałoby dobrze po kilku latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *