Charakterystyka i wykonanie dachu płaskiego

Charakterystyka i wykonanie dachu płaskiego

Nowoczesne projekty domów, gdzie zastosowane są dachy płaskie od lat są tematem dyskusyjnym. W Polsce wielu osobom kojarzą się z pozostałościami socjalistycznego budownictwa w postaci bloków z wielkiej płyty i domów kostek… A istnieje przecież wiele przykładów modernistycznych budynków, które dzięki płaskim dachom charakteryzują się niepowtarzalnym charakterem!

Ku naszemu zadowoleniu, dachy płaskie w obecnych czasach przeżywają renesans i posiadają szerokie grono zwolenników. Spowodowane jest to głównie rozwojem technologii i materiałów budowlanych, pozwalających wykonywać tego typu pokrycia dachowe w sposób trwały i bezawaryjny.

Projekty domów z płaskim dachem, będące synonimem nowoczesnego budownictwa, dają nam duże możliwości kształtowania bryły budynku, a co za tym idzie – tworzenia minimalistycznych i oryginalnych projektów przy pełnym wykorzystaniu każdego m2 przestrzeni.

Przeczytaj nasz artykuł, w którym zapoznasz się z:

 1. Konstrukcją dachu płaskiego,

 2. Materiałami i technologią konstrukcji dachu płaskiego,

 3. Projektami domów HomeKONCEPT z płaskim dachem, które szczególnie upodobali sobie fani nowoczesności.

Konstrukcja dachu płaskiego

Konstrukcja dachu płaskiego, który nazywany jest także stropodachem, składa się z warstwy termoizolacyjnej i hydroizolacyjnej. W rzeczywistości dachy płaskie mają spadek, który nie może być mniejszy niż 2o. Często mówimy o nim stropodach, bo jest jedocześnie połączeniem dachu i stropu. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej spotykane są stropodachy żelbetowe. W zależności od układu warstw możemy rozróżnić stropodachy tradycyjne i odwrócone.

Stropodach tradycyjny

Jeśli dach nie będzie pełnił funkcji użytkowej to zazwyczaj warstwa hydroizolacyjna znajduje się na górze. Zabezpiecza ona przed przenikaniem wody w głąb warstw, a dzięki wyprofilowanym spadkom powierzchni dachu, woda odprowadzana jest do odwodnienia. Stropodachy najczęściej ocieplane są styropianem, a zapewnienie odpowiedniej grubości styropianu ogranicza straty ciepła przez dach. Zgodnie z WT 2021 dachy powinny mieć współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,15 W/m2K co oznacza, że minimalna grubość styropianu powinna wynosić ok. 25 cm.

stropodach tradycyjny - pełny nieużytkowy - konstrukcja dachu płaskiego Stropodach tradycyjny - konstrukcja dachu płaskiego

Rys.1. Przykładowe rozwiązanie stropodachu pełnego nieużytkowego.

Stropodach odwrócony

Zastosowanie stropodachu odwróconego daje większe możliwości wykorzystania powierzchni dachu, co staje się szczególnie istotne w gęstej zabudowie miejskiej lub na pięknie usytuowanych działkach, gdzie dach płaski może stać się tarasem widokowym. W takim przypadku hydroizolacja znajduje się bezpośrednio na stropie, a na niej układana jest warstwa termoizolacji w postaci styroduru. Następne warstwy to geowłóknina i warstwy wykończeniowe. W ostatnim czasie dużą uwagą cieszą się płyty tarasowe układane na tzw. dystansach. Jest to świetna alternatywa dla płytek tarasowych układanych na kleju, które w naszym klimacie nie sprawdzają się zbyt dobrze. Innym sposobem na pokrycie dachów płaskich jest dach zielony – rozwiązanie wymagające sporo uwagi, jednak bez wątpienia stanowiące niepowtarzalny efekt wizualny.

Stropodach odwrócony - konstrukcja dachu płaskiego Stropodach odwrócony - budowa dachu płaskiego

Rys.2. Przykładowe rozwiązanie stropodachu odwróconego nieużytkowego.

Taras użytkowy - nowoczesne pokrycia dachów płaskich     Rozwiązanie tarasu użytkowego - warstwy - konstrukcja dachu płaskiego

Rys.3. Przykładowe rozwiązanie tarasu użytkowego.

Materiały i technologie wykorzystywane do budowy i pokrycia dachów płaskich

Każdy inwestor musi zastanowić się nad tym z jakich materiałów będzie wykonany stropodach nad jego budynkiem. Aby pomóc w tych rozważaniach opisaliśmy poszczególne elementy budowy dachu płaskiego, które składają się na konkretną technologię.

Konstrukcja nośna

Płyty żelbetowe – cieszą się dużą popularnością ze względu na łatwość kształtowania i wykonania. Stal i beton są materiałami łatwo dostępnymi, a wykonawcy mają doświadczenie w wykonywaniu tego typu stropów.

Stropy gęstożebrowe – technologia pozwalająca skrócić czas wykonywania prac, nie wymaga dużego doświadczenia, ani sprzętu.

Płyty prefabrykowane – stropy na specjalne zamówienie, które wymagają odpowiedniego zaprojektowania. Znacznie skracają czas prowadzenia prac, montowane są jednak dźwigiem i wymagają specjalistycznego transportu.

Termoizolacja

Styropian – najbardziej popularny materiał termoizolacyjny, który charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, wytrzymałościowymi oraz stabilnością wymiarową w założonych temperaturach i wilgotności. Ważne, aby nie narażać go na bezpośrednie działanie wysokich temperatur i wody, ponieważ traci swoje właściwości. Dostępne są różne twardości styropianu, pozwalające na wykorzystanie ich zarówno w stropodachach użytkowych (wytrzymałość na ściskanie powyżej 150 MPa) jak i nieużytkowych (wystarcza 100 MPa).

Styrodur – materiał dedykowany do stropodachów odwróconych. Nie chłonie wody i jest odporny na jej działanie. Posiada bardzo dobre właściwości termiczne i wytrzymałościowe.

Płyty PIR – posiadają najlepsze parametry termoizolacyjne, które pozwalają na zmniejszenie grubości ocieplenia o ¼. Mają dużą wytrzymałość i są nienasiąkliwe. Cena wykonania izolacji z płyt PIR o tych samych parametrach (ale mniejszej grubości) porównywalna jest z ceną styroduru.

Hydroizolacja

Membrana EPDM – bardzo szczelne pokrycie dachowe, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i elastycznością. Odporna na działanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV, wilgotności. Materiał ten charakteryzuje się bardzo długą żywotnością- do 50 lat. Może być stosowana zarówno w dachach nieużytkowych jak i użytkowych czy zielonych.

Membrana PCV – ma podobne właściwości co membrana EPDM i może być warstwą wykończeniową w stropodachach użytkowych. Ze względu na surowy wygląd częściej stosowana jest w budynkach przemysłowych.

Papa – materiał stosowany od lat ze względu na właściwości i cenę. Dzięki domieszkom i modyfikacjom papa sprawdza się w różnych typach dachów. Ma jednak mniejszą trwałość niż membrany.

Pokrycia bezspoinowe płynne – są to masy plastyczne i plastyczno-bitumiczne wykonywane jako jednowarstwowe. Ich zaletą jest ścisłe przyleganie do podłoża, zapewnienie nieprzepuszczającej wody powłoki i wyeliminowanie połączeń i zakładów. Ułożenie takiej powłoki wymaga dużej dokładności, narażone jest na mechaniczne uszkodzenia i nie zapewnia tak dużej trwałości jak pozostałe pokrycia.

Odwodnienie

Wpusty dachowe – na rynku dostępne są systemowe wpusty odwadniające z kołnierzem dostosowanym do różnych rodzajów pokryć dachowych. Wpusty montowane są w najniższym punkcie dachu, a woda kierowana jest do wpustu po wyprofilowanych płaszczyznach dachu. Odpowiednie spadki można uzyskać kształtując płytę stropową lub stosując styropianowe kliny pod warstwę ocieplenia.

Zastosowanie wpustu dachowego do odwodnienia stropodachu - konstrukcja dachu płaskiego

Rys.4. Zastosowanie wpustu dachowego do odwodnienia stropodachu.

Koryta – najlepiej sprawdzają się wyprofilowane w warstwie ocieplenia i wyłożone pokryciem dachowym np. membraną EPDM. Zastosowanie odwodnienia liniowego pozwala na wykonanie dwukierunkowych spadków, natomiast samo wykonanie koryt jest pracochłonne.

Odwodnienie liniowe stropodachu - konstrukcja dachu płaskiego

Rys.5. Rozwiązanie odwodnienia liniowego stropodachu.

Połączenie wpustu z rurą spustową podtynkową - konstrukcja dachu płaskiego

Rys.6. Połączenie wpustu z rurą spustową podtynkową.

Kolekcja domów HomeKONCEPT z płaskim dachem

W ofercie HomeKONCEPT każdy koneser niebanalnej nowoczesności znajdzie dla siebie gotowy projekt domu z płaskim dachem. Czym wyróżniają się one na rynku gotowych projektów? Przejrzyj kilka naszych propozycji, które zamieszczamy poniżej i po prostu daj się zachwycić minimalistycznym pięknem.

Gotowy projekt domu parterowego z płaskim dachem – HomeKONCEPT 58

Uroczy dom parterowy z płaskim dachem HomeKONCEPT 58.

HomeKONCEPT 58 to nowoczesny projekt z ponad 40 metrową strefą dzienną, w której przestrzeni wyprawisz niejedną świetną domówkę. 🙂 Warto tu także wspomnieć o widokowym tarasie z ażurową pergolą, która osłoni Cię w słoneczny dzień i stanowić będzie efektowny detal budynku.

Konstrukcja dachu płaskiego w willi HomeKONCEPT 83

Minimalistyczna willa z płaskim dachem HomeKONCEPT 83.

W HomeKONCEPT 83 również udekorowano taras ozdobnym belkowaniem. Zlokalizowane dodatkowo nad wyższą kondygnacją, pięknie okala budynek i razem z prostą bryłą stanowi absolutnie „nowoczesny dom”. Uzupełnieniem całości jest bez wątpienia dwukondygnacyjne narożne okno, które zaprasza do wnętrza domu promienie słońca, ale też przydomową naturę.

Projekt małego domu letniskowego z płaskim dachem – HomeKONCEPR 84 DL

Dom letniskowy z płaskim dachem HomeKONCEPT 84 DL – nowoczesny sposób na rekreację.

Szukasz gotowego projektu domu letniskowego w nowoczesnym stylu… i z płaskim dachem? I dla Ciebie znajdzie się projekt w naszej kolekcji! Tylko spójrz na HomeKONCEPT 84 DL – z drewnianą elewacją, panoramicznym przeszkleniem, przez które zagląda natura i tarasem przybierającym kształt letniej kuchni. Teraz tylko musisz znaleźć widokową działkę przy lesie lub jeziorze. 🙂

A jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze tego jedynego projektu domu… nasi doradcy przedstawią Ci wszystkie propozycje, które spełniają wymogi Twojej rodziny i pomogą Ci podjąć ostateczną decyzję – tak byś każdego dnia cieszył się życiem w wymarzonym domu.

Budowa dachu płaskiego - Gotowe projekty

Komentarze

 1. Kuczmarski pisze:

  Dzień dobry
  Jestem w trakcie budowy hk58 , rekomendujecie jakąś godną firmę do wykonania pokrycia dachowego?
  Pozdrawiam

  • Aneta Orawin HomeKONCEPT pisze:

   Dzień dobry,

   nasi partnerzy, których mogę polecić, zajmują się kompleksowym wykonawstwem budynków.

   Z pozdrowieniami
   Aneta Orawin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *