Nowoczesny materiał na elewację – beton architektoniczny

Nowoczesny materiał na elewację – beton architektoniczny

Beton architektoniczny jest odmianą betonu dekoracyjnego, a jego zastosowanie nie wymaga dodatkowych zabiegów wykończeniowych. Z dnia na dzień zyskuje on coraz bardziej na popularności i stał się symbolem elegancji, szyku i nowoczesności. Projekty domów z nowoczesną elewacją bardzo często opierają się właśnie na betonie.

Beton elewacyjny – charakterystyka materiału

Powstały z naturalnych surowców jest bardzo wytrzymały i trwały, a na ścianach wygląda niezwykle estetycznie w związku z czym nie ma potrzeby pokrywania go dodatkową warstwą tynku czy inną powłoką wykończeniową. Płyty z betonu architektonicznego powstają w specjalnie do tego stworzonych formach, które nadają im odpowiedni kształt i fakturę powierzchni. W swoim składzie mają mieszanki betonowe z dodatkiem włókien szklanych – co wpływa na wytrzymałość płyt. Tu istotnym jest także odpowiednie zaimpregnowanie materiału, gdyż tylko zahartowany jest odporny na wysoką temperaturę i warunki pogodowe.

Najbardziej popularnymi płytami betonowymi są te w kształcie prostokąta z charakterystycznymi pęcherzykami na wierzchu (tzw. „rakami”). Owe raki mogą mieć różny stopień intensywności występowania, a ich nieregularność daje oryginalne wrażenie wizualne. Warto zwrócić uwagę na wymiary płyt stosowanych na elewacji domów. Są to zazwyczaj: 120 x 60, 60 x 90 oraz 100 x 50 cm. Płyty o tych wymiarach układa się najczęściej poziomo, uzyskując tym samym modny horyzontalny układ linii na elewacji.

Nowoczesna elewacja z betonu

Płyty z betonu architektonicznego to nowoczesny i stylowy sposób wykończenia elewacji zewnętrznych. Beton stosowany na elewacji jest odporny na skrajnie niskie temperatury powietrza oraz wilgoć. Jest to duża jego zaleta, gdyż dzięki temu dom przez długi czas zachowuje swój pierwotny świeży wygląd. Wielka zaletą płyt betonowych jest fakt, że są one materiałem uniwersalnym, a przy tym stosunkowo tanim. Co istotne, nie ujmuje to w żadnym stopniu ich walorom estetycznym.

Na ciągłą popularność tego materiału wpływa także jego szeroka gama kolorystyczna. Na rynku możemy zauważyć projekty domów z nowoczesną elewacją, które różnią się odcieniem. Kolor nadaje się betonowi już na etapie mieszania – mieszankę piasku, wody i cementy barwi się w masie. Wpływa to korzystnie na przyszłość, gdyż dzięki temu elewacja z betonu architektonicznego utrzymuje swój pierwotny wygląd/kolor nawet po kilku latach. A dzięki temu, iż jest odporny na promienie UV – nie wyblaknie. Płyty betonowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej – od różnych odcieni szarości, grafitu po niemalże czarny antracyt. Umożliwia to idealne dopasowanie go do własnych oczekiwań. Dzięki różnym możliwościom, elewacja domu jednorodzinnego będzie dokładnie taka, jaką sobie wymarzymy.

Elewacje domów HomeKONCEPT z wykorzystaniem betonu

Modernistyczny charakter budynku możemy uzyskać nadając mu elewację w tonacji bieli i szarości. Kolory te rozjaśnią całą bryłę i otoczenie wokół, sprawią, iż budynek wyda nam się większy, niż jest w rzeczywistości. Gdy do tego dodamy ciemną stolarkę okienną, wówczas otrzymamy oryginalne i niebanalne wykończenie.

Beton architektoniczny na elewacji minimalistycznego domu HomeKONCEPT 30 podkreśla jego nowoczesny charakter

Betonowa elewacja domu HomeKONCEPT 30 doskonale podkreśla jego nowoczesny charakter

Nowoczesna elewacja domu to wyzwanie dla każdego biura projektowego. Mając na uwadze oczekiwania klientów i bogaty zasób materiałów wykończeniowych, projektanci są w stanie stworzyć cuda. Taką propozycją może być np. połączenie desek elewacyjnych z tynkiem i betonem. Minimalistyczny wygląd płyt betonowych idealnie wpisuje się w obowiązujące trendy, które bazują na prostocie bryły. Jest to szczególnie ważne przy łączeniu ich z innymi materiałami wykończeniowymi. Połączenie tynku elewacyjnego, drewna i płyt betonowych daje efektowny sposób na na ładną i nowoczesną elewację. Oczywiste jest, że drewno ociepla prostą architekturę, nadaje jej klasy i ponadczasowego wyglądu. Łączenia tego typu są idealne do domków jednorodzinnych, będących blisko przyrody, chcących z nią współgrać. Ale nie tylko. W takim łączeniu dobrą robotę robią tu duże przeszklenia, które idealnie wkomponują się w bryłę budynku.

Ponadczasowa elewacja domu jednorodzinnego HomeKONCEPT 39 skomponowana z betonu architektonicznego o surowym charakterze

Elewacja nowoczesnego domu HomeKONCEPT 39 w ponadczasowej, betonowej aranżacji 

Gustowna elewacja zaprojektowana z płyt betonowych, tynku i drewna - nowoczesny projekt domu HomeKONCEPT 68

Doskonałe połączenie tynku z betonem architektonicznym – Nowoczesny projekt domu jednorodzinnego HomeKONCEPT 68

Płyty betonowe idealnie podkreślają surowy wygląd budynku dodając mu przy tym szczególnego charakteru. W połączeniu z innymi materiałami urozmaicają jego wygląd i wpływają na ogólny design domu.

Dlaczego beton jest materiałem idealnym?

Beton architektoniczny to materiał uniwersalny i ponadczasowy – a elegancja i minimalizm są przecież zawsze pożądane. Wysoka odporność mechaniczna i chemiczna, długa żywotność, trwałość koloru i naturalny, piękny wygląd to niewątpliwie cechy, którymi beton architektoniczny się charakteryzuje i które wpływają na jakość elewacji naszego domu. A jako, iż jest to materiał w pełni bezpieczny dla zdrowia domowników – zarówno tych młodszych, jak i starszych, jest znakomitą propozycją dla osób, które cenią sobie życie w harmonii z przyrodą.

Chętnie doradzimy i pomożemy zdecydować się na odpowiednią aranżację elewacji – wizytówki przyszłego domu. Zachęcamy do skontaktowania się z doradcami HomeKONCEPT i polecamy elewacje betonowe wszystkim tym, którzy chcą mieć nowoczesny i elegancki dom, wyróżniający się z otoczenia.

Komentarze

 1. Miłosz Gajda pisze:

  Domy z elementami betonu architektonicznego wyglądają bardzo nowocześnie, ale za to surowo. Czy łatwiej dbać o beton architektoniczny czy zwykłą, tradycyjną elewację?

  • HomeKONCEPT Paulina Kwiatkowska pisze:

   Dzień dobry Panie Miłoszu,

   na rynku dostępne jest wiele rodzajów materiałów wykończeniowych elewacji, ale zakładam, że elewacja tradycyjna to tynk. Otynkowane ściany mają wiele plusów. Dostępna jest bogata kolorystyka tynków, są trwałe i stosunkowo niedrogie, można je myć. Płyty z betonu architektonicznego również są trwałe i odporne na uszkodzenia. Mają gładką powierzchnię i nieregularny kolor, co ułatwia zachowanie estetycznego wyglądu przez długi czas. Uważam, że jedno i drugie rozwiązanie jest godne polecenia, natomiast płyty elewacyjne pozwalają osiągnąć nowoczesny i unikatowy charakter domu. Najważniejsze, by wykończenie domu podobało się Państwu. Może zamiast płyt betonowych przypadnie Państwu do gustu elewacja drewniana.

   Z pozdrowieniami
   Paulina Kwiatkowska
   HomeKONCEPT

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *