Belka dekoracyjna w gotowych projektach domów HomeKONCEPT

Belka dekoracyjna w gotowych projektach domów HomeKONCEPT

O gotowych projektach domów HomeKONCEPT można powiedzieć wiele. Na pewno to, że są nowoczesne, nietuzinkowe i z przemyślanym układem funkcjonalnym. Jednak jednym z najważniejszych elementem stylistycznych jest zastosowanie belki ozdobnej wokół domu. Belka ta czasami nazywana również pergolą to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów domów HomeKONCEPT. Ten piękny, minimalistyczny detal dekoracyjny podkreśla wyjątkowy charakter naszych projektów. Powoduje on jednak niemałą dyskusję wśród inwestorów jak i wykonawców. Ten element można naprawdę łatwo wykonać! Spróbujemy rozwiać wszelkie wątpliwości i krok po kroku odpowiedzieć na pytanie jak wykonać belkę ozdobną HomeKONCEPT.

 

Konstrukcja belki dekoracyjnej – krok po kroku

Odpowiednia konstrukcja belek ozdobnych pozwala uzyskać spory wysięg i wrażenie, że pergola lewituje nad tarasem, wytycza drogę do drzwi wejściowych czy łączy części budynku. Nawet mniejszy dom dzięki belkom może wyglądać okazale i zwracać uwagę otoczenia swoim wyglądem. Belki dodają budynkowi objętości, tworzą niepowtarzalny charakter i wyznaczają strefy użytkowe.

Jak wykonać belkę ozdobną w gotowych projektach domów HomeKONCEPT

Projekt domu HomeKONCEPT 31.

 

Jak wykonać belkę w projekcie domu HomeKONCEPT?

W gotowych projektach domów HomeKONCEPT zastosowane są dwa rodzaje belek ozdobnych. Część z nich to po prostu pogrubienie ze styropianu, które można bardzo łatwo wykonać. Wykonanie innych jest nieco bardziej złożone. Rdzeń i konstrukcję nośną pergoli stanowi belka żelbetowa zakotwiona w stropie, wieńcu lub innej belce. Aby dobrze ją wykonać należy po zaszalowaniu stropu i belek, ułożyć zbrojenie według rysunków konstrukcji, który znajdziemy w każdym projekcie domu. Elementem pomocniczym są rysunki, które zawierają dodatkowe detale pokazujące prawidłowe zazbrojenie belek. Zazwyczaj wygląda to jak na rysunkach poniżej

belka dekoracyjna w projektach domów

Detal wykonania belek ozdobnych.

 

Belka ozdobna krok po kroku

Gdy odpowiednio wykonamy zbrojenie wszystkich elementów możemy przystąpić do betonowania. Niezwykle istotne jest, aby płytę stropową wylewać jednocześnie z wieńcami oraz belkami i nadprożami na poziomie stropu. Tylko takie wykonanie zapewnia odpowiednią pracę wszystkich elementów konstrukcyjnych. Kiedy beton uzyska już odpowiednią wytrzymałość czyli po około 28 dniach – belki można rozstemplować i rozszalować. W niektórych projektach belki żelbetowe podparte są słupami stalowymi. W takiej sytuacji należy je zamontować przy częściowym podstemplowaniu belki. Słupy stalowe można montować poprzez dospawaną blachę czołową, za pomocą kotew wklejanych. Pamiętajmy na tym etapie wykonawstwa, że słupy powinny zostać zabezpieczone antykorozyjnie poprzez ocynkowanie lub nałożenie odpowiednich powłok malarskich.

Nowoczesna belka dekoracyjna w gotowym projekcie domu parterowego HomeKONCEPT 26 wariant 4

Projekt domu HomeKONCEPT 26 wariant 4.

 

Po wykonaniu tych wszystkich niezwykle zawiłych dla laika rzeczy wydaje nam się, że to już koniec. A tu niestety nasze belki nie wyglądają tak imponująco jak na wizualizacji. Pamiętajmy, że belki dekoracyjne swoje gabaryty osiągną dopiero po obłożeniu ich styropianem. Dzięki zastosowaniu styropianu ograniczamy ilość betonu i stali jaką musielibyśmy wykorzystać na wykonanie masywnych belek (np. 35×80 cm) oraz niwelujemy mostki termiczne. Dopiero po ociepleniu całego budynku oraz belek ozdobnych przystępujemy do tynkowania. I to jest ten moment, kiedy nasza pergola zaprezentuje się nam w pełnej okazałości! W większości projektów HomeKONCEPT belki są białe, jednak równie pięknie mogą wyglądać w odcieniach grafitu.

Przykład białej belki dekoracyjnej w gotowym projekcie domu HomeKONCEPT

Projekt domu HomeKONCEPT 66 A G2.

Przykład grafitowej belki dekoracyjnej w gotowym projekcie domu HomeKONCEPT

Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 68.

 

Ostatnim elementem wykończenia belek jest zabezpieczenie ich górnej powierzchni przed opadami atmosferycznymi. Można to wykonać na kilka sposobów, a najbardziej popularnym jest obróbka blacharska. Wykonuje się ją podobnie jak obróbkę blacharską ścianki attykowej. Do jej wykonania można użyć blachy stalowej ocynkowanej, blachy stalowej powlekanej powłokami, blachy tytanowo-cynkowej lub blachy miedzianej. Poszczególne elementy obróbek wykonuje się w warunkach warsztatowych przy pomocy przeznaczonych do tego celu maszyn i urządzeń. Na budowę przywożone są zazwyczaj już gotowe części obróbki z potrzebnymi zagięciami, rąbkami, kapinosami oraz elementami mocowania (łapki i żabki) – tak, by jak najbardziej ograniczyć zakres prac odbywający się w docelowym miejscu montażu. Do belek ozdobnych od góry można zamontować płyty OSB, do których wygodnie mocuje się obróbki blacharskie.

Obróbka blacharska belki ozdobnej w gotowym projekcie domu

Detal obróbki blacharskiej belki ozdobnej.

 

Czasem pogrubienia wokół domu to nie belki żelbetowe. Gdy nie jest to konieczne projektujemy pogrubienie elewacji ze styropianu. Zlicowana powierzchnia pogrubienia i ocieplenia belki żelbetowej tworzy bardzo efektowny element dekoracyjny. Wykonanie niekonstrukcyjnych elementów ze styropianu zmniejsza ilość betonu i stali, a co z tym związane koszty.

Rysunek z detalem pogrubienia ściany w gotowym projekcie HomeKONCEPT – imitacja belki ozdobnej

Detal pogrubienia ściany – imitacja belki.

 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł odpowiedział na Wasze pytania dotyczące ozdobnego belkowania wokół gotowych projektów domów HomeKONCEPT. Gdybyście chcieli jednak zaczerpnąć dodatkowych informacji z budowy, zapraszamy na stronę www Pani Karoliny, która również porusza temat ozdobnego belkowania w projektach HomeKONCEPT.

Komentarze

 1. Katarzyna HK45 pisze:

  Witam serdecznie,
  jaką grubość powinien mieć styropian imitujący belkę?
  Ile cm powinien wystawać ponad lico muru?

  Pozdrawiam
  Katarzyna Kokosza
  HK 45

  • Aneta Orawin HomeKONCEPT pisze:

   Dzień dobry Pani Katarzyno,

   nasze opaski (belki) są elementami elewacji, wykonanymi z żelbetu. Docieplone są najczęściej styropianem 5 cm.

   Z pozdrowieniami
   Aneta Orawin

 2. Anita pisze:

  Dzień dobry,
  chciałabym dodać drewniane słupki pomiędzy żelbetową ramą (na górze poziome oraz pionowe na dole). W jaki sposób je połączyć ?

  • Aneta Orawin HomeKONCEPT pisze:

   Dzień dobry Pani Anito,

   Ze względu na ciężar drewna w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy konstrukcja wytrzyma dodatkowe obciążenie. Jeśli tak, to belki można mocować na tzw. wieszakach do mocowania belek drewnianych. Dostępne są w różnych rozmiarach. W przypadku słupków pionowych, górną część można montować analogicznie, natomiast przy montażu dołu należy zwrócić uwagę na odpowiednią dylatację od podłoża ze względu na właściwości drewna. Słupki najlepiej montować do fundamentu betonowego.

   Z pozdrowieniami
   Aneta Orawin

 3. Ola pisze:

  Dzień dobry.
  Czy taką belkę da się dobudować do domu z gotową elewacją ale jeszcze bez tarasu?
  Ola

  • Aneta Orawin HomeKONCEPT pisze:

   Dzień dobry Pani Olu,

   belka nie jest elewmentem konstrukcyjnym i można ją dobudować do tarasu.

   Z pozdrowieniami
   Aneta Orawin

 4. Izabela pisze:

  Czy takie belki są zaliczane do szerokości budynku czy oddzielnej pergoli według prawa budowlanego? czy można je stosować poza nieprzekraczalną linią zabudowy 1,5 m od granicy działki?
  Albowiem MPZP dopuszcza przekroczenie linii zabudowy przez rampy wejściowe, tarasy, werandy, podcienie, wykusze, balkony, ryzality, gzymsy, zdobienia elewacji.

  • Aneta Orawin HomeKONCEPT pisze:

   Dzień dobry Pani Izebelo,

   belki żelbetowe podobnie jak rampy wejściowe, tarasy, werandy, podcienie, wykusze, balkony, ryzality, gzymsy, zdobienia elewacji są elementami drugorzędnymi, które mogą przekraczać nieprzekraczalną linię zabudowy, jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego tak stanowi.

   Z pozdrowieniami
   Aneta Orawin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *