Aranżacja małej sypialni – 5 inspiracji i pomysłów

Aranżacja małej sypialni – 5 inspiracji i pomysłów

Obecne trendy na rynku nieruchomości pokazują, że spora część inwestorów decyduje się na stosunkowo małe domy, a to najczęściej oznacza małe sypialnie, których urządzenie wymaga specjalnych rozwiązań. Zastanawiasz się jak urządzić małą sypialnię? Sprawdź nasze inspiracje!

Aranżacja małej sypialni – praktyczne inspiracje!

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, ponieważ spędzamy w niej prawie jedną trzecią naszego życia. To w niej wypoczywamy, nabieramy energii i relaksujemy się. Jeśli jednak decydujemy się na budowę małego domu, zwykle wolimy wybrać małą sypialnię, ale za to zyskać kilka dodatkowym metrów w przestrzeni dziennej – na przykład w salonie czy kuchni. To nie oznacza wcale, że nasza sypialnia musi stracić na praktyczności i estetyce! Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak wyczarować wymarzoną sypialnię na małej powierzchni!

Pomysły, które powiększą każdą małą sypialnie

1. Duże okna

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie dopracowywania szczegółów projektu, na pewno w pierwszej kolejności warto pomyśleć o zamontowaniu dużych okien w sypialni. Jest to świetny pomysł na małą sypialnie. Wówczas to pomieszczenie z pewnością zyska na atrakcyjności, będzie wyglądało bardziej lekko i przestrzennie, nawet jeśli w rzeczywistości będzie małe. Warunkiem jest jednak to, aby ta część domu znajdowała się po intymnej stronie posesji, niewidocznej dla przechodniów czy sąsiadów. Jeśli za oknem rozciąga się piękny widok, można pomyśleć o oknach sięgających od podłogi aż po sufit. Efekt będzie spektakularny! Dom z dużymi oknami z widokiem na ogród czy las będzie nastrajał pozytywnie od samego rana. Dodatkowo taki zabieg zapewni doskonałe oświetlenie dzienne, co w małych pomieszczeniach również wymaga specjalnej uwagi.

Aranżacja małej sypialni - duże przeszklenia z widokiem - gotowy projekt domu HomeKONCEPT 66

Sypialnia z panoramicznym przeszkleniem i widokiem na jezioro – projekt domu HomeKONCEPT 66.

2. Minimalistyczna sypialnia bez garderoby

W małych sypialniach częstym problemem jest uzyskanie wygodnego dojścia do łóżka. Nierzadko chcąc zaoszczędzić miejsca dosuwamy lewą lub prawą stronę łóżka do ściany. W rezultacie jedna osoba ma utrudnione przejście. Zwykle dużo lepszym rozwiązaniem okazuje się ustawienie łóżka na środku pomieszczenia, tak by jedynie jego zagłówek był dosunięty do ściany. Natomiast na etapie projektowania domu trzeba wziąć pod uwagę, że może to oznaczać konieczność ograniczenia ilości innych mebli w sypialni do minimum i znalezienia miejsca na garderobę na innej powierzchni. Z kolei dodatkowe miejsce do przechowywania w małej sypialni możemy uzyskać wybierając łóżko ze skrzynią, która pomieści na przykład pościel na zmianę i wiele innych rzeczy.

Aranżacja małej sypialni bez garderoby - HomeKONCEPT 38

Mała sypialnia bez garderoby – projekt domu HomeKONCEPT 38.

3. Lustra

Jednym ze sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie wnętrza są lustra. W małych sypialniach bardzo dobrze sprawdzają się lustra na przesuwnych drzwiach szafy lub lustra na ścianie za łóżkiem. Im większa powierzchnia luster, tym większa będzie wydawała się sypialnia. Wykorzystanie luster w aranżacji fantastycznie sprawdza się w połączeniu z odpowiednią oprawą oświetlenia.

Aranżacja małej sypialni z wykorzystaniem lustra - gotowy projekt domu HomeKONCEPT 79

Aranżacja sypialni z wykorzystaniem lustra – projekt domu HomeKONCEPT 79.

4. Fototapeta z efektem głębi

Kolejny pomysł na małą sypialnie to fototapeta optycznie powiększająca wnętrze. Wzorzyste tapety przeważnie sprawiają, że pokój wydaje się mniejszy. Możemy jednak zdecydować się na fototapetę ze specjalnym zdjęciem, które stworzy niesamowity efekt głębi. Taką fototapetę można zamówić na wymiar. Wybór zdjęć jest ogromny. Fototapeta w małej sypialni powinna być subtelna i przyjemna w odbiorze, na przykład ukazująca naturę i kojarząca się ze spokojem, aby nie przytłaczała i zapewniała idealne warunki do wyciszenia i odpoczynku.

5. Jasne kolory

Kolory są potężnym narzędziem w aranżacji. To one w dużej mierze decydują o ostatecznych efekcie. Urządzając małą sypialnię przede wszystkim powinniśmy trzymać się barw jasnych, ponieważ wtedy pomieszczenie wydaje się większe. Najbezpieczniejszy jest biały kolor na ścianach. Wbrew pozorom takie wnętrze nie musi wyglądać nudnie czy przesadnie sterylnie i chłodno. Świetnym pomysłem jest na przykład wprowadzenie faktur w formie sztukaterii lub białej cegły za łóżkiem. Pościel również powinna być w jasnych kolorach. Ciemniejsze motywy mogą pojawiać się w detalach.

Wciąż nie masz pomysłu jak urządzić wnętrze swojej sypialni i całego domu? Sprawdź projekty domów z aranżacją wnętrz!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *