5 inspiracji na aranżację małej kuchni

5 inspiracji na aranżację małej kuchni

Ludzka wyobraźnia nie jest niczym ograniczona. Tworząc swoje miejsce na ziemi, nawet jeśli ma ono dość mały metraż, można z niego uczynić prawdziwe dzieło sztuki.Często problematycznym miejscem w takim przypadku jest kuchnia – zwłaszcza wtedy, kiedy jej metraż jest dość mały. Trzeba przy tym pamiętać także o ergonomii i praktyczności tego pomieszczenia, nazywanego nie bez powodu “sercem domu”. W HomeKONCEPT nie boimy się wyzwań, dlatego nasze aranżacje małych kuchni są spełnieniem marzeń ich właścicieli.

Mała kuchnia – praktyczna aranżacja

Zwykle mała kuchnia oznacza taką, która nie jest wyposażona w jadalnię. Przy aranżacji takiego pomieszczenia należy brać pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Zacznijmy może od tego, że przy aranżowaniu niewielkich przestrzeni kuchennych istotne jest wykorzystanie każdego centymetra kwadratowego powierzchni. Mała kuchenna przestrzeń nie lubi marnotrawstwa. O dodatkową ilość miejsca zadbają szafki z wyciąganymi szufladami, które ułatwiają dostęp i są praktyczniejsze niż wolnostojące półki. Należy także zadbać o to by w małej kuchni szafki były w miarę wysokie. Wejście na krzesło i sięgnięcie po coś z wyższej półki nie sprawia trudności, a w ten sposób zyskujesz dodatkową przestrzeń.

Lifehacki w małej kuchni

Dekoratorzy wnętrz wciąż wymyślają nowe udogodnienia, które optycznie powiększają przestrzeń małej kuchni. Jednym z nich jest umieszczenie w pokoju lustra. Powiększa ono optycznie kuchnię i nadaje jej tzw. efektu głębi.

Dodatkowo ciekawym sposobem na aranżację małej kuchni i powiększenie wnętrza za pomocą optyki jest odpowiednie dobranie kolorów. Kuchnie wizualnie powiększa jakość jej oświetlenia, a światło najlepiej odbijają kolory jasne. Barwy dobrze odbijające światło uwydatniają umeblowanie kuchenne oraz tworzą iluzję optyczną większej przestrzeni.

mała kuchnia

Aranżacja małej kuchni z projektu HomeKONCEPT 47 B.

Kolejnym, ale już nieco droższym sposobem jest umieszczenie fototapety nad kuchennym blatem, która wyglądem będzie przypominała jakiś horyzontalny widok.

Aby nie nie psuć wizerunku pomieszczenia, kosz na śmieci można umieścić pod zlewem. Kuchnia także musi “trzymać fason” i nie wyglądać na zagraconą, dlatego też część sprzętów kuchennych należy chować do szafek lub szuflad. Dużo miejsca pomoże też zaoszczędzić okap z filtrem węglowym, niepodłączony do szybu wentylacyjnego. Można wtedy umieścić nad nim dodatkową szafkę z przyprawami.

Jak urządzić małą kuchnię, aby była praktyczna?

Bywa, że kuchnia w domu ma formę otwartego aneksu. Rozwiązanie to we współczesnych projektach występuje niezwykle często, głównie ze względu na swój nowoczesny charakter. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które wizualnie powiększa dostępną przestrzeń i integruje ze sobą kuchnię, jadalnię i salon. Jeśli miejsca na ulokowanie dużego stołu jest niewiele, miejscem do spożywania posiłków całą rodziną może być w tym przypadku wyspa, oddzielająca te pomieszczenia. Dostaw do niej designerskie hokery i ciesz się miejscem, gdzie możesz spędzić czas z rodziną przy wspólnym posiłku.

aranżacja małej kuchni

Mała kuchnia otwarta na salon i jadalnię – projekt domu HomeKONCEPT 66.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na wystrój i aranżację małej kuchni. Co prawda w sieci istnieje mnóstwo stron z inspiracjami, pamiętaj jednak, że ostatecznie nawet najlepsze źródło nie musi spełnić Twoich oczekiwań. Decydując się na projekt domu z naszej kolekcji i współpracę z projektantem wnętrz HomeKONCEP.shop otrzymujesz kompleksową opiekę nad budową i indywidualne podejście do projektu Twojej kuchni. W HomeKONCEPT zawsze stawiamy na rozmowę z klientem, dlatego też chętnie porozmawiamy i dopasujemy projekt do Ciebie.

O aranżacji nowoczesnych kuchni możesz przeczytać także w artykułach: Funkcjonalna aranżacja nowoczesnej kuchni oraz Funkcjonalna kuchnia w domu HomeKONCEPT.

Zobacz również jak rozmieścić pomieszczenia w domu i jakie są zasady ich prawidłowego rozplanowania.

aranżacja mała kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *