Zasady wyboru najlepszego projektu domu

Jak wybrać najlepszy projekt domu ściśle dopasowany do wymagań przyszłych mieszkańców? Na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, aby przez kilkadziesiąt lat cieszyć się urokiem swojego wymarzonego domu? Czy na własnej działce można zrealizować dowolny projekt domu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Działka oraz wytyczne z Warunków Zabudowy lub Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Wybór gotowego projektu domu, wymaga wzięcia pod uwagę i przeanalizowania wielu różnych czynników. Zaczniemy od czynników, związanych z działką oraz przepisami budowlanymi. Ważne jest, aby wybrać projekt idealnie dopasowany do konkretnej działki i jej lokalizacji. Istotna jest zatem wielkość działki, jej położenie, kąt nachylenia, najbliższe sąsiedztwo czy dostępność mediów. Dodatkowym czynnikiem determinującym wybór projektu jest również położenie działki w stosunku do stron świata oraz drogi dojazdowej.

Kolejnym ważnym czynnikiem determinującym wybór projektu są zapisy zawarte w Warunkach Zabudowy lub w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Mogą one narzucać pewne ograniczenia np. podawać dopuszczalną powierzchnię zabudowy względem powierzchni działki, określać maksymalną wysokość budynku lub szerokość elewacji, narzucać kształt dachu, wskazywać dopuszczalne usytuowanie kalenicy względem drogi dojazdowej lub też określać konkretną kolorystykę elewacji lub kolor dachówki.

Powierzchnia domu

Po sprawdzeniu możliwości jakie daje Inwestorowi działka oraz przeanalizowaniu Warunków Zabudowy (lub wypisu z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) wydanych przez Urząd Gminy, czas zastanowić się nad potrzebami przyszłych mieszkańców. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie jaki metraż budynku będzie najbardziej optymalny dla całej rodziny.

W tym celu najlepiej określić liczbę wszystkich pomieszczeń, które muszą znaleźć się w wymarzonym domu. Oprócz sypialni, salonu, kuchni trzeba wziąć pod uwagę łazienki, kotłownię, garderobę, garaż, pralnię itd. Następnym krokiem będzie zsumowanie powierzchni wszystkich pomieszczeń. Otrzymana liczba to orientacyjna powierzchnia przyszłego domu.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 90
Projekt nowoczesnego, parterowego domu HOMEKONCEPT 90.

Liczba kondygnacji budynku

Kolejnym krokiem jest ustalenie liczby kondygnacji przyszłego domu. Najbardziej wygodny układ funkcjonalny oferują domy parterowe. Brak schodów w budynku ułatwia komunikację, natomiast minusem jest większa powierzchnia jaką zajmują tego typu budynki na działce, w porównaniu z domami piętrowymi lub z poddaszem użytkowym.

W domach dwukondygnacyjnych część dzienną sytuuje się na parterze, natomiast na poddaszu (piętrze) lokalizuje się prywatną strefę domowników, która jest oddzielona od hałasów panujących na dole. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i warto je szczegółowo przeanalizować przed wyborem.

Dostosowanie rozwiązań projektowych

Gotowe projekty domów prezentowane na stronach internetowych można dostosować do swoich preferencji i oczekiwań. Dotyczy to zarówno zmian w układzie funkcjonalnym budynku, jak również modyfikacji elementów architektonicznych, czy technologii budowy. Można także zmodyfikować materiały elewacyjne zastosowane w projekcie. Na wszystkie zmiany pracownia HOMEKONCEPT wystawia pisemną, bezpłatną zgodę. Można je wprowadzić do dokumentacji na etapie adaptacji projektu do działki przez architekta lokalnego.

Oferujemy bezpłatny dobór projektu do posiadanej przez Ciebie parceli. Wystarczy przesłać nam mapkę działki oraz jasno określić potrzeby i wymagania, tak aby doradcy projektowi mogli zaproponować najlepsze projekty.

Wybierz gotowy projekt domu HOMEKONCEPT - pomoc doradcy projektowego

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.