Woda w domu - co musisz wiedzieć w fazie projektu?

Projekt domu to pierwsza i najważniejsza część realizacji marzenia o budowie własnego domu! Na etapie wyboru gotowego projektu wizje stają się powoli faktem i możemy mieć pewność, że to, co planujemy już wkrótce przejdzie do fazy realizacji. Jest mnóstwo aspektów, które należy uwzględnić już na tym etapie. Oprócz rozwiązań elektronicznych związanych z ogrzewaniem, czy zarządzaniem oświetleniem, warto wziąć pod uwagę kwestię wody. Z jakiego powodu? Czytaj dalej!

Projekt domu z podadszem homekoncept 99 - widok na taras, duże przeszklenie w salonie i basen.

Projekt domu jednorodzinnego z dużym tarasem HOMEKONCEPT 99.

Inteligentny dom, nowoczesny dom

Kto z nas nie marzy o nowoczesnym domu pełnym rozwiązań, które wspomagałyby codzienne funkcjonowanie, prowadziły do większych oszczędności oraz zapewniały większą wydajność? Właśnie takie pobudki prowadzą do poszukiwania rozwiązań prostych, aczkolwiek skutecznych i ekonomicznych. Coraz popularniejsze stają się systemy zarządzania domem poprzez aplikacje, pozwalające na kontrolę pracy, ustawienie odpowiedniej temperatury, oświetlenia, włączenie alarmu w domu. Podkreślić należy, że równie ważna jest pamięć o zapewnieniu odpowiedniej jakości wody w domu. Jej niewłaściwe parametry mogą doprowadzić do wielu strat i wydatków. Można ich uniknąć, stawiając na uzdatnianie wody we własnym zakresie.

Najpopularniejsze problemy z wodą w domu

Choć pozornie może się wydawać, że jakość wody nie ma zbyt wielkiego wpływu na nasz dom, ani na nas samych, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Woda nie jest obojętna ani dla stanu technicznego domu, ani naszej urody, ani też naszego portfela. Zależnie od jej parametrów, możemy zyskiwać lub tracić. Oto, jakie kłopoty z jakością wody należą do najczęstszych.

Woda nie spełnia naszych oczekiwań jako woda pitna

Niestety, nadal bardzo często zdarza się, czy to z powodu przekonań, czy braku spełnionych oczekiwań, że woda płynąca z kranu nie jest wybierana jako woda spożywcza. Często nie odpowiada nam pod względem smaku i zapachu lub wzbudza pewnego rodzaju niepokój. Przez to decydujemy się na kupno wody butelkowanej zamiast korzystać z własnych zasobów. To oczywiście większe wydatki. Plastikowe odpady nie są korzystne dla środowiska, a my często wytwarzamy je w nadmiarze. Do tego jeszcze pamiętanie o robieniu zapasów, stanie w kolejkach i dźwiganie ciężkich zgrzewek. Na szczęście można inaczej!

Zbyt twarda woda, która pozostawia kamień kotłowy

Wysoki stopień twardości wody jest dość powszechnym problemem. Zmagają się z nim zarówno właściciele wody z własnego ujęcia, jak i korzystający z sieci wodociągowej. Twardość wody wynika głównie z ilości jonów wapnia i magnezu znajdujących się w wodzie. Im jest ich więcej, tym twardsza jest woda. Głównym skutkiem regularnego używania twardej wody jest przede wszystkim dający o sobie znać kamień kotłowy. To wapienny osad o dość kruchej strukturze, jednak idealnie przylegającej do powierzchni. Szybko narasta, co najczęściej można zauważyć zaglądając na dno czajnika.

Kamień kotłowy powoduje sporo strat. Oprócz tego sporym problemem jest to, że twarda woda słabo rozpuszcza w sobie wszelkie preparaty, jak choćby kosmetyki czy środki czyszczące. To również niesie ze sobą szereg niedogodności. W szybkim rozpatrzeniu wszelkich „przeciw” twardej wodzie należy wymienić:

  • wzrost rachunków za ogrzewanie nawet o 20% ,
  • nawet o połowę większe zużycie środków czyszczących i detergentów ,
  • przesuszona skóra ,
  • kiepski stan włosów ,
  • awarie urządzeń AGD, problemy z działaniem przez twardą wodę ,
  • uciążliwe sprzątanie, czyszczenie armatury łazienkowej i kuchennej,
  • niewłaściwy wygląd dań i napojów na bazie twardej wody ,
  • osady na naczyniach, trudniejsze zmywanie ,
  • gorsze efekty prania – osady na tkaninach, brak zapachu świeżego prania, ubrania szorstkie w dotyku.

Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć

Wyczuwalny chlor w wodzie

W niektórych przypadkach woda charakteryzuje się dość specyficznym odczuciem smaku bądź zapachu, przypominającym ten wody basenowej. Winowajcą takiego stanu rzeczy jest chlor oraz jego pochodne. Często po prostu pozostają po procesie dezynfekcji. Problemem, który powoduje obecność chloru i jego pochodnych w wodzie jest także pogorszenie stanu skóry. Może powodować zaczerwienienia, przesuszenia, świąd, pieczenie, nasilenie problemów związanych z uczuleniem. Do tego chlor niekorzystnie wpływa na stan włosów, doprowadzając do ich przesuszenia. Korzystanie z takiej wody nie jest szczególnie polecane osobom cierpiącym z powodu nadwrażliwości skóry oraz alergikom.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Z powodu awarii lub prac konserwacyjnych zdarza się, że wraz z surową wodą do obiegu w instalacji trafiają zanieczyszczenia mechaniczne. Może być to piasek, żwir, cząstki rdzy, a nawet drobne kamienie oraz inne frakcje sedymentacyjne. Ich obecność zdecydowanie nie jest pożądana. Może powodować przytykanie instalacji, zmniejszenie przepływu, prowadzić do awarii, zanieczyszczenia mogą całkowicie przytkać światło rur. To rzecz jasna dodatkowe wydatki, na które nikt nie ma ochoty, zwłaszcza zamieszkując w nowym domu.

Jakie metody uzdatniania wody wybrać do swojego domu?

Istnieje wiele ciekawych metod uzdatniania wody dedykowanych właśnie rozwiązaniom domowym. Ich różnorodność oraz możliwość łączenia w zestawy daje niemal nieograniczone pole do popisu. Wśród produktów można rozróżnić centralne, uzdatniające wodę w całej instalacji oraz punktowe, dzięki którym będzie możliwość oczyszczania wody pitnej w kuchni. Oto najpopularniejsze propozycje, które właściciele często wybierają do swoich domów. Pełną gamę znajdziecie w sklepie internetowym Ultrafiltracja.pl

Zmiękczacz wody do walki z kamieniem kotłowym

Jedną z najchętniej wybieranych opcji do nowego domu jest centralny zmiękczacz wody. Jest to wydajny i skuteczny sposób na to, aby w całej instalacji popłynęła miękka woda. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Jony tworzące twardość są w tym procesie zastępowane neutralnymi jonami sodu. Te urządzenia wymagają okresowej regeneracji, która odbywa się automatycznie. Niezbędne jest jednak pamiętanie o regularnym dosypywaniu soli regeneracyjnej do zbiornika. W zależności od zużycia wody można dobrać kompaktowy zmiękczacz wody lub dwuczęściowy. O najnowszych trendach na rynku dowiecie się z poniższego materiału:

Jaki zmiękczacz wody wybrać do nowoczesnego domu

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Inną propozycją, która nie tylko sprawi, że woda będzie miękka, ale też o idealnym smaku, zapachu i barwie, jest kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. To urządzenie hybrydowe, które łączy w sobie cechy zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej. Wewnątrz kompaktowej obudowy znajduje się warstwowo ułożone złoże. Pierwszy jest węgiel aktywny, który redukuje chlor, jego pochodne, wszelkie zanieczyszczenia mające wpływ na niekorzystną barwę, smak i zapach wody. Ponadto węgiel aktywny wydłuża żywotność żywicy jonowymiennej. Ta jest najlepszym sposobem na redukcję stopnia twardości wody. Idealne połączenie, zapewniające: wodę przyjazną domowym instalacjom, delikatną do kąpieli, doskonałą do przyrządzania potraw. Przykładem urządzenia tego typu, działającego w oparciu o wysokiej klasy komponenty, jest Ecoperla Hero.

Filtr kuchenny zamiast wody butelkowanej

Jeśli zależy nam na własnym źródle pysznej wody spożywczej, idealnym rozwiązaniem będzie filtr kuchenny! To doskonały zamiennik ciężkich zgrzewek pełnych plastikowych butelek z wodą. Smak jest równie dobry, a niejednokrotnie nawet i lepszy, a przy okazji produkujemy mniej odpadów, oszczędzamy, nie musimy dźwigać czy pamiętać o zakupach. Filtr kuchenny montuje się w szafce podzlewozmywakowej. Zajmuje niewiele miejsca, a wielość możliwości daje szansę doboru urządzenia do swoich oczekiwań.

Przy montażu zmiękczacza wody lub jeśli woda jest mało zanieczyszczona, dobrą propozycją będzie ultrafiltracja. Urządzenia takie jak Ecoperla Profine POU nie posiadają dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, pozwalają na pobór wody z naturalnie występującymi minerałami, poprawiają smak oraz zapach wody. Membrana ultrafiltracyjna wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. Szczegółów możecie dowiedzieć się z poniższego video:

Recenzja filtra kuchennego Ecoperla Profine POU ECOPERLA

Oprócz tego do wyboru są jeszcze systemy odwróconej osmozy! To niezwykłe urządzenia, które pozwalają dostosować jakość wody w pełni do swoich potrzeb. Woda jest oczyszczana na kilku etapach. Odwrócone osmozy są dostępne w wersjach ze zbiornikiem na magazynowanie wody i bez. Produktem cieszącym się dużą popularnością jest Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Pozwala na pobieranie dwóch rodzajów wody. Pierwszy to dokładnie oczyszczona woda do gotowania, uzupełnienia ekspresu do kawy, przemywania warzyw i owoców. Drugim rodzajem jest woda pełna magnezu, wolnego wodoru, o wysokim pH. Inną propozycją jest Ecoperla Profine Zero z mieszaczem pozwalającym dobrać ilość minerałów do potrzeb. Niebywale nowoczesnym produktem jest Ecoperla Revo. To bezzbiornikowa odwrócona osmoza, pozwalająca kontrolować jakość podawanej wody oraz zużycie wkładów filtracyjnych.

Co należy ująć w projekcie domu?

Przede wszystkim, jeśli decydujemy się na centralne urządzenie do uzdatniania wody, należy przeznaczyć na nie odpowiednią ilość miejsca w pomieszczeniu gospodarczym. Musi być założone na wejściu wody do budynku. W projekcie domu warto ująć odpływ do kanalizacji obok stacji uzdatniania wody oraz gniazdko elektryczne. Podłoże powinno być płaskie, a temperatura w pomieszczeniu nie spadać poniżej 0 stopni. Więcej rad znajdziecie tutaj:

Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody

W nowym domu zatroszcz się o jakość płynącej wody!

Jak widać, jakość wody przekłada się w dużym stopniu na wiele aspektów codziennego życia oraz stan domu. Nikt, kto dopiero co kładzie instalacje wodne, nie chce myśleć, że po paru latach trzeba będzie je wymienić wraz z kotłem grzewczym na nowe. Odpowiednio dobrane urządzenie lub zestaw do uzdatniania wody to większa wydajność, właściwa ochrona oraz ogromny komfort korzystania z wody na co dzień. To najlepsze argumenty, by wziąć pod uwagę taką możliwość.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Filtry-do-wody.info i u eksperta branży uzdatniania wody Piotra Pisarskiego.

/ Materiał partnera /

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.