Trendy w architekturze i nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym w 2022 roku

Zastanawiasz się nad budową wymarzonego domu? Szukasz trendów jakie rozgościły się na dobre w architekturze i nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym? Niektóre z nich kryją w sobie twórczy potencjał i ekspresję, pozostałe obfitują w prawdziwe bogactwo kreatywnych i technologicznie zaawansowanych rozwiązań. Przeczytaj artykuł i sprawdź jaka jest moda budowlana w 2022 roku!

Nowoczesny projekt domu bez okapu HOMEKONCEPT 95 - domek w górach
Klimatyczny taras z wygodnymi fotelami - HOMEKONCEPT 92

Taras z projektu domu homekoncept 92.

ekologia i natura

Wśród trendów, które nadają ton nowoczesnej architekturze wymienić można energooszczędne budownictwo, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej oraz szeroko interpretowane zamiłowanie do natury. Zalicza się je do długofalowych tendencji, które z biegiem lat zyskują na znaczeniu i jeszcze bardziej wybrzmiewają. Zatem przyjrzyjmy się im z bliska!

W duchu eco-friendly, czyli budownictwo energooszczędne

Ochrona klimatu staje się światowym priorytetem, co wpływa na zaostrzanie przepisów dotyczących energooszczędności budynków. Współczesne budownictwo musi zatem sprostać standardom określonym w prawie budowlanym. Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że energooszczędność to efekt współpracy wielu elementów budynku (architektonicznych, budowlanych jak i instalacyjnych) oraz, że wszystkie z nich należy uwzględnić na etapie planowania i projektowania domu. O tym, ile ciepła będzie zużywał budynek decydują czynniki tj.:

  • orientacja obiektu względem stron świata,
  • rozmieszczenie pomieszczeń,
  • geometria bryły,
  • wielkość okien i przeszkleń,
  • rozwiązania konstrukcyjne,
  • izolacyjność cieplna przegród budowlanych (ścian, dachu i okien),
  • metoda wentylacji (grawitacyjna lub mechaniczna z rekuperacją),
  • rodzaj i sprawność systemu grzewczego c.o. i c.w.u.,
  • zastosowanie Building Management System, czyli system zarządzania budynkiem (dom inteligentny).

Podejmując decyzję o budowie wymarzonego domu warto mieć świadomość nie tylko kosztów inwestycji, ale także późniejszej eksploatacji. Chcesz, aby twój dom był udaną inwestycją na wiele lat? Postaw na energooszczędność!

HOMEKONCEPT 13 EN z ozdobnym belkowaniem i elewacją z łupka

projekt domu homekoncept 13 en.

autor projektu: arch. jacek niebieszczański

Domy prefabrykowane

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa są domy z prefabrykatów, które korzystają z nowoczesnej technologii i mają wysoki stopień energooszczędności. Same w sobie uchodzą za ekologiczne, ponieważ do ich budowy wykorzystuje się materiały, które nie wykazują szkodliwego wpływu na środowisko. Dodatkowymi atutami domów prefabrykowanych jest szybka budowa oraz duży wybór gotowych projektów.

W Polsce, budowa domu w technologii prefabrykacji zyskuje swoją popularność. Na czym to właściwie polega? Przygotowanie elementów domu odbywa się w fabryce przy użyciu specjalistycznych maszyn i nowoczesnych technologii. Dzięki temu w komfortowych warunkach i ekspresowym tempie powstają gotowe moduły, których połączenie umożliwia doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego.

Domy z prefabrykatów charakteryzuje je dobra izolacyjność, przez co wolniej tracą energię. Dzięki dobraniu optymalnych rozwiązań technologicznych (odpowiednie ocieplenie, rekuperacja, sposób ogrzewania, fotowoltaika) domy prefabrykowane minimalizują zużycie energii, zapewniając optymalne parametry cieplne, przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów eksploatacyjnych.

Domy szkieletowe

Pozostając przy aspekcie energooszczędności, warto wspomnieć o domach wybudowanych w technologii szkieletowej, która opiera się na drewnianej konstrukcji, wypełnianej warstwą izolacji z wełny drzewnej lub mineralnej. Domy szkieletowe podobnie jak modułowe uzyskują bardzo dobre parametry termiczne. Jest to kolejna alternatywa dla inwestorów, którzy nie boją się nowoczesnych rozwiązań, a jednocześnie rozsądnie kalkulują koszty późniejszej eksploatacji domu.

Realizacja domu w technologii szkieletowej - HOMEKONCEPT 36

Dom homekoncept 36 l wybudowany w technologii szkieletowej.

OZE, czyli odnawialne źródła energii

Względy środowiskowe spowodowały wzrost wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, do pozyskania której zaliczamy m.in. panele fotowoltaiczne, dachy solarne i żaluzje. Za najpopularniejsze źródło uznaje się energię promieniowania słonecznego, która w przypadku budynków jednorodzinnych jest przetwarzana najczęściej - czy to za pośrednictwem kolektorów słonecznych, czy też instalacji fotowoltaicznych.

Urządzenia takie jak kolektory pozwalają zredukować zużycie energii na potrzeby ogrzewania wody użytkowej. Fotowoltaika z kolei, umożliwia przetworzenie energii na darmową energię elektryczną, co wiąże się z obniżeniem rachunków za prąd z sieci. Ciekawą alternatywą są także inteligentne rolety zewnętrzne z funkcją żaluzji zasilanych solarnie. Dają one dużą swobodę zarządzania stopniem nasłonecznienia pomieszczeń, co umożliwia redukcję kosztów ogrzewania i klimatyzacji. Dzięki wyposażeniu w baterię zasilaną panelem fotowoltaicznym, również zapewniają inwestorom niezależność od sieci elektroenergetycznej.

Taras i efektowne przeszklenia kadrujące widoki

Oprócz projektowania z poszanowaniem ekologii, do trendów 2022 roku zaliczamy również projektowanie bliżej natury i wykorzystywanie dobrodziejstw płynących z energii słonecznej za pośrednictwem efektownych przeszkleń. Oczywiście dzięki nowoczesnym technologiom, wszystko odbywa się przy jednoczesnym zachowaniu komfortu termicznego budynku.

Przenikanie się wnętrza z krajobrazem wokół domu, to trend który niezmiennie od kilku lat podbija serca inwestorów. Popularnością cieszą się zarówno przestrzenie pozbawione podziałów, jak i okna, poprzez które do pomieszczeń wpada bezmiar promieni słonecznych, efektownie rozświetlających cały dom.

Z przeszkleniami i oknami panoramicznymi wiąże się jeszcze jeden trend, mianowicie rozszerzanie strefy dziennej na ogród. Połączenie salonu z tarasem (niekiedy częściowo zadaszonym), stanowiącym integralną część domu to zabieg, który charakteryzuje większość nowoczesnych projektów domów. Rozwiązanie to docenia się go szczególnie w lecie, kiedy faktycznie życie domowników w dość znaczącym stopniu przenosi się do przydomowej przestrzeni tarasu z ogrodem.

Dwukondygnacyjne okno w projekcie nowoczesnego domu HOMEKONCEPT 83

Strefa dzienna z dwukondygnacyjnym przeszkleniem - projekt homekoncept 83.

Natura w domu to oczywiście nie tylko widok na ogród. W łatwy sposób można ją wprowadzić do naszych wnętrz dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów wykończeniowych, a także roślin doniczkowych. Styl urban jungle jest nadal jednym z wiodących trendów wnętrzarskich, warto więc pokusić się o kilku zielonych przyjaciół. :)

Rola roślin w aranżacji domu - moda we wnętrzach 2022

Sufit w nowoczesnym wydaniu

Nie od dziś wiadomo, że przysadziste wnętrza sprawiają wrażenie mniej przestronnych. Dlatego w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym zawitał kolejny z trendów - tzw. wysoki sufit, który najłatwiej uzyskać w projektach domów z antresolą. Przy zastosowaniu tego rozwiązania uzyskuje się efekt otwartej przestrzeni, umiejscowionej zazwyczaj w strefie dziennej, powstałej w wyniku połączenia salonu, kuchni i jadalni.

Podwyższony sufit tworzy niezwykle reprezentacyjne wnętrze, które daje nieskończony wachlarz możliwości zagospodarowania wysokich ścian - czy to biblioteczką, czy też dziełami sztuki. To także świetna okazja do podkreślenia elementów konstrukcyjnych budynku lub też samej więźby dachowej, co daje wiele możliwości otwarcia przestrzeni w niekonwencjonalny sposób.

Strefa dzienna z wysokim sufitem - HOMEKONCEPT 92

Strefa dzienna z projektu HOMEKONCEPT 92.

sypialnia w amerykańskim stylu - Master bedroom

Niesłabnącym trendem 2022 roku jest rozwiązanie master bedroom, czyli sypialnia z łożem małżeńskim, do której wlicza się dodatkowo łazienkę i garderobę - obie dostępne wyłącznie z tego pomieszczenia. Taka koncepcja sprzyja komfortowi, wyciszeniu i relaksowi.

Projektując sypialnię w w takim stylu, można pokusić się o kilka różnych opcji. Ciąg poszczególnych pomieszczeń można rozplanować w kolejności sypialnia-garderoba-łazienka, bądź zrezygnować z przechodniej garderoby, tworząc do niej osobne wejście, równolegle do łazienki. W przypadku domów piętrowych lub z użytkowym poddaszem, master bedroom lokalizowany jak najczęściej na piętrze. W domach parterowych idealnym miejscem na małżeńską sypialnie jest zaciszna część domu, najbardziej oddalona od strefy dziennej.

Nowoczesne master bedroom w HOMEKONCEPT 74 - trendy 2022

Master bedroom w projekcie domu homekoncept 74.

Eklektyzm we wnętrzach

Kolejnym z trendów jest umiejętność łączenia ze sobą różnorodnych stylów wnętrzarskich. Oczywiście spójność stylistyczna nadal jest mocna osadzona w trendach, jednak umiejętne zestawianie ze sobą pozornie przeciwstawnych stylistyk, pozwala na tworzenie unikalnych wnętrz, które odzwierciedlają indywidualizm inwestorów.

W przestrzeni nowoczesnych domów coraz częściej gości sztuka przez duże "S". Przestronne wnętrza kryją olbrzymi potencjał na wyeksponowanie zarówno obrazów, grafik, rzeźb, czy też sztuki użytkowej, należącej do klasyki polskiego czy światowego wzornictwa.

Eklektyzm w nowoczesnym wnętrzu HOMEKONCEPT 97 B

SALON Z PROJEKTU HOMEKONCEPT 97 B.

Zamiłowanie do naturalnych materiałów i kolorów

Wydawać by się mogło, że materiały takie jak drewno czy kamień to w budownictwie pieśń przeszłości. Nic bardziej mylnego! Architekci bardzo chętnie wykorzystują je jako elementy wykończeniowe i dekoracyjne, i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie szybko się to nie zmieni. Przeważają o tym wyjątkowe właściwości estetyczne, jak i wytrzymałościowe obu materiałów. Zestawianie ich z nowoczesnymi rozwiązaniami projektowymi gwarantuje unikalny efekt końcowy, oparty na grze kontrastów, która jest niezwykle charakterystycznym motywem nowoczesnej architektury. Mocnym trendem na 2022 rok są także kolory natury, ziemi i nieba. Wśród nich znajdziemy z jednej strony odcienie pastelowe, z drugiej nieco odważniejsze i bardziej wyraziste, które wykorzystuje się raczej w formie pojedynczych akcentów kolorystycznych.

Aranżacja wnętrza w naturalnych kolorach - HOMEKONCEPT 93 B

wNĘTRZE W NATURALNYCH TONACH - HOMEKONCEPT 93 B.

Architektura, a ponadczasowość

Nie wszystkie trendy wchodzą do głównego nurtu architektury nowoczesnej, mając szansę zostać z nami na dłużej. Jednak jeśli wśród nich rozpoznajemy takie cechy jak ponadczasowość i funkcjonalność, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że z biegiem lat nie popadną one w zapomnienie. Każdy doświadczony projektant doskonale zdaje sobie sprawę, że harmonia i użyteczność to kategorie, przez pryzmat których można tworzyć architekturę, która pomimo upływu czasu nigdy nie straci na aktualności.

Porada architekta HOMEKONCEPT - moda budowlana 2022

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO