Taras wypoczynkowy w domach jednorodzinnych

Taras wypoczynkowy stał się nieodłącznym elementem architektonicznym większości domów jednorodzinnych w Polsce. Dzięki różnym możliwościom aranżacyjnym może on być nie tylko ulubionym miejscem relaksu dla całej rodziny, ale także stanowić atrakcyjną ozdobę całego domu. Na szczególną uwagę zasługują tarasy zaprojektowane w domach HOMEKONCEPT, które są atrakcyjnie połączone z bryłą budynku, tworząc razem bardzo nowoczesną i spójną kompozycję.

Lokalizacja tarasu

Decydując się na zakup gotowego projektu domu trzeba zastanowić się nad lokalizacją i wielkością przyszłego tarasu wypoczynkowego. Najczęściej buduje się go od południowego-zachodu, aby po powrocie z pracy wykorzystać popołudniowe słońce i cieszyć się jego blaskiem, aż do wieczora.

Jeżeli jednak będziemy chcieli częściej z niego korzystać o poranku, lub źle znosimy letnie upały, powinien znaleźć się od strony wschodniej. Dysponując dosyć dużą działką, można również zdecydować się na budowę tarasu narożnego, lub dwóch niezależnych, przylegających do różnych elewacji domu.

Taras przeważnie znajduje się na poziomie parteru domu i jest połączony bezpośrednio z ogrodem. W domach jednorodzinnych projektowane są również dodatkowe tarasy wypoczynkowe na poddaszu/piętrze, sąsiadujące z pomieszczeniami strefy nocnej. Idealnym przykładem aranżacji dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej na piętrze są projekty domów HOMEKONCEPT 37 lub HOMEKONCEPT 41. Takie rozwiązania są bardzo atrakcyjne dla osób szukających intymności oraz izolacji od innych domowników.

Optymalna wielkość tarasu

Wielkość tarasu powinna uwzględniać potrzeby i preferencje całej rodziny. Może on zajmować niewielką powierzchnię umożliwiającą postawienie na nim tylko stołu i kilku krzeseł lub być bardziej przestronny, dzięki czemu zmieści się na nim huśtawka ogrodowa, leżaki i przenośny grill. Taras to również idealny plac zabaw dla dzieci oraz miejsce urządzania rodzinnych przyjęć. Projektując taras nie warto jednak przesadzać z wielkością, aby nie ograniczać powierzchni ogrodu.

Taras przydomowy w projekcie domu HOMEKONCEPT 77
Taras wypoczynkowy w projekcie domu HOMEKONCEPT 77.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Sposoby zadaszenia tarasu

Taras najczęściej znajduje się pod chmurką i dlatego trudno z niego korzystać w czasie deszczowych dni. Rozwiązaniem jest częściowe lub całkowite zadaszenie, które uniezależni domowników od panujących warunków pogodowych. Jednym z pomysłów na ciekawe zadaszenie jest zaprojektowanie wcięcia w narożniku salonu. Przykładem takiego rozwiązania jest dom HOMEKONCEPT 36.

Pod dachem zmieszczą się wygodnie fotele ogrodowe i stolik kawowy, lub kilka leżaków. Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować w domach parterowych z ozdobnym belkowaniem, należących do rodziny HOMEKONCEPT 26 jest zamontowanie przezroczystego przeszklenia. Najprostszym jednak sposobem na korzystanie z tarasu bez względu na pogodę jest montaż ruchomej markizy, którą można rozwinąć lub zwinąć w zależności od potrzeb. Może ona być zamontowana w takim domu jak np. HOMEKONCEPT 21.

Z czego zbudować konstrukcję tarasu?

Taras przylegający do pomieszczeń na parterze sadowi się bezpośrednio na gruncie, lub na niewielkim podwyższeniu. Dzięki temu jest on łatwo dostępny zarówno z domu, jak również z ogrodu. Jedną z najprostszych i najbardziej trwałych konstrukcji jest budowa utwardzonego tarasu ziemnego pokrytego kostką lub kamiennymi płytkami tarasowymi. Często wykorzystywanym materiałem do budowy tarasu jest naturalne drewno lub deski kompozytowe.

Wymaga on tylko wykonania niewielkiego fundamentu, na którym układa się podłogę na legarach. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również budowa tarasu betonowego, który można z zewnątrz ozdobić płytkami gresowymi, naturalnym kamieniem lub drewnem.

HOMEKONCEPT projekty domów nowoczesnych

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.