Innowacyjny model pawilonu ze styropianu Termo Organiki

Studenci z koła naukowego Imago działającego na wydziałach architektury i mechaniki Politechniki Krakowskiej wymyślili i skonstruowali innowacyjną strukturę architektoniczną. Projekt wykorzystujący autorskie oprogramowanie stworzone przez studentów, nowoczesnego robota oraz wytrzymały i elastyczny styropian Termo Organiki, zaprezentowany został na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej. Eksperymentalna konstrukcja w formie pawilonu składająca się ze 132 różniących się od siebie elementów pokazuje możliwości, jakie daje opracowana przez studentów technologia. Jest to jedna z największych tego typu budowli na świecie oraz jedyna, w której zdecydowano o unikalności każdego z elementów. Zasada łączenia modułów jest bardzo prosta – zakończone treflami podłużne części spotykają się po 3 w jednym miejscu, przypominając swoistego rodzaju puzzle 3D. Takie rozwiązanie nadaje im większą sztywność. Jednocześnie poprzez dużą multiplikację wszystkich elementów cały pawilon jest giętki i wytrzymały.

W ramach tego oryginalnego projektu powstało autorskie oprogramowanie, dzięki któremu za pomocą sześcioosiowego ramienia robotycznego studenci byli w stanie wyciąć ze styropianu, zbudowanym przez siebie narzędziem hot-wire, poszczególne fragmenty całej struktury. Zastosowanie nowoczesnych technologii informatyczno-graficznych skutkowało tym, że podczas całego procesu projektowego nie powstały żadne rysunki techniczne – wszystkie dane były przekazywane bezpośrednio pomiędzy aplikacjami, zarówno w celu przeprowadzenia symulacji wytrzymałościowych, stworzenia wizualizacji, jak i sterowania procesem wytwarzania. – Nasza firma od lat stale współpracuje z najważniejszymi ośrodkami naukowymi w kraju. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy pomóc studentom Politechniki Krakowskiej w ich nowatorskich projektach – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. – To nie jedyna Politechnika w kraju z którą mamy dobre relacje. Z Wydziałem Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej prowadzimy obecnie ogólnopolską kampanię społeczną „Termomodernizacja to najlepszy sposób na ograniczenie smogu”. Materiałem konstrukcyjnym wykorzystanym do produkcji pawilonu został wysokiej jakości styropian parkingowy Termo Organiki. Konstrukcja liczy 12 m długości i 7 m szerokości, a jej wysokość to maksymalnie 3 metry. Całość posadowiona jest na 21 nogach.

Termo Organika to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Założona w 1997 roku, od prawie 20 lat dostarcza odbiorcom najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS). Więcej informacji: www.termoorganika.pl

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
28 May 2022

Twój dom musi wyrażać Ciebie! Zaplanuj swoje wnętrza z HOMEKONCEPT

HOMEKONCEPT RADZI
25 May 2022

Zmiana zasad rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
14 May 2022

Najładniejsza strefa dzienna HOMEKONCEPT