Gdy rodzina się powiększa warto pomyśleć o własnym domu

Pojawienie się dziecka w rodzinie często wiąże się z potrzebą zwiększenia przestrzeni życiowej i podjęciem decyzji o budowie własnego domu. Jak przygotować się do takiej inwestycji? Gdzie znaleźć najlepszą działkę? Jaki projekt domu wybrać? Na co zwrócić uwagę w układzie funkcjonalnym przyszłego domu?

Działka przede wszystkim

Zakup parceli jest pierwszym krokiem na drodze do realizacji marzeń o własnym domu. Najważniejszym elementem, który wymaga analizy jest lokalizacja działki. Kupując parcelę oddaloną od centrum większej miejscowości trzeba liczyć się z dłuższymi dojazdami do pracy, wożeniem dzieci do szkoły czy jeżdżeniem samochodem po zakupy do najbliższego supermarketu. Wybierając działkę w mieście możemy liczyć na większe udogodnienia, jednak będziemy musieli za nią więcej zapłacić.

Zagospodarowanie działki wokół domu HomeKONCEPT 59.

Ważna jest również powierzchnia działki oraz jej wymiary. Najbardziej funkcjonalna działka ma kształt prostokąta lub kwadratu. Dobrze też żeby była zwrócona wjazdem do północy. Pomieszczenia strefy dziennej w takim domu będą odpowiednio doświetlone, a taras przylegający do salonu będzie skierowany na południe, aby mieszkańcy mogli cieszyć się największym komfortem. Nietypowe rozmiary i usytuowanie działki nie przeszkadzają jednak w budowie wygodnego i atrakcyjnego domu. W ofercie HOMEKONCEPT można odnaleźć wiele projektów dedykowane wąskim działkom bądź tym z wjazdem od południa. Przed zakupem interesującej nas parceli należy sprawdzić jej księgę wieczystą oraz Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planu miejscowego wymagane będzie uzyskanie decyzji o Warunkach Zabudowy.

Jaki projekt wybrać?

Po zakupie działki budowlanej, można zacząć rozglądać się za projektem domu. Do wyboru mamy szeroką bazę gotowych projektów. Wszystkie są dostępne od ręki i można je dostosować do potrzeb inwestora. Zaletą gotowych projektów jest możliwość rozmowy na forach internetowych z innymi inwestorami budującymi ten sam dom z katalogu. Czasami wybrany dom można zobaczyć “na żywo” i dowiedzieć się od właścicieli wielu przydatnych informacji o jego budowie. Trzeba pamiętać, że wszystkie projekty gotowe wymagają adaptacji do warunków lokalnych. Taką usługę zleca się najczęściej miejscowemu architektowi, którego zatrudnia inwestor.

Dom odpowiadający potrzebom mieszkańców

Podczas wyboru projektu należy przede wszystkim określić budżet, jaki planujemy przeznaczyć na budowę domu, interesującą nas powierzchnię, ilość kondygnacji budynku, liczbę pomieszczeń, kolor elewacji itd. Warto pamiętać, że im bardziej prosta będzie bryła budynku, tym budowa domu oraz jego późniejsza eksploatacja będą tańsze.

Rzut funkcjonalny parteru domu HOMEKONCEPT 58
Rzut funkcjonalny parteru domu HomeKONCEPT 58.

Domy parterowe są wygodniejsze w użytkowaniu, szczególnie jeżeli mają w nich mieszkać dzieci i osoby starsze. Ze względu na większe wymiary zewnętrzne potrzebują jednak nieco bardziej obszernych działek. Na mniejszych parcelach sprawdzą się lepiej domy z poddaszem użytkowym czy piętrowe, które są obecnie wybierane najczęściej.

W takich domach pokój gościnny na parterze można na pewien czas zaadaptować na sypialnię małego dziecka, aby w razie potrzeby jak najszybciej dostać się do kuchni i mieć wszystkie akcesoria dziecięce pod ręką. Pokoje dla starszych dzieci najlepiej zlokalizować na poddaszu, aby podczas nauki mogły w spokoju skupić się nad zadaniami czy lekturą książki.

Rzut parteru domu rezydencyjnego HOMEKONCEPT 64
Rzuty funkcjonalne parteru w projekcie domu HOMEKONCEPT 64.

Wybierając projekt trzeba też zaplanować zagospodarowanie całej posesji, a więc lokalizację tarasu, podjazdów, miejsca na ogród czy plac zabaw. Ważne jest również usytuowanie budynku względem stron świata. Salon i taras warto zlokalizować od południowego zachodu, aby w ciągu dnia były dobrze nasłonecznione, a kuchnię i pomieszczenia pomocnicze w północno-zachodniej, gdyż nie potrzebują dużego dopływu światła dziennego.

Nowoczesny dom piętrowy z dwukondygnacyjnym przeszkleniem
Projekt domu HomeKONCEPT 60.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Od momentu podjęcia decyzji o budowie domu do samej jego realizacji, jest jeszcze długa droga. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej działki oraz projektu spełniającego potrzeby całej rodziny. Przygotowując się do podjęcia tej ważnej, życiowej inwestycji warto skorzystać z pomocy doradców HOMEKONCEPT, którzy dobiorą projekt do konkretnej działki oraz odpowiedzą na wszystkie pytania w trakcie budowy, dzięki czemu Wasz dom będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też bardzo funkcjonalny.

Kontakt z doradcą projektowym HK

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.