Dom czy mieszkanie. Co się bardziej opłaca?

Nie jest prawdą, że posiadanie mieszkania w bloku bardziej się opłaca od budowy domu. Na kompletną cenę w obu przypadkach ma wpływ wiele czynników. Lokal w centrum miasta może być dwa razy mniejszy od domu na obrzeżach, a ich cena będzie porównywalna. Kiedy więc lepiej postawić dom niż kupić mieszkanie?

Dane z raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że systematycznie rośnie odsetek Polaków mieszkających w domach. W 2006 r. było to 49,7%, a po dziesięciu latach wartość ta wzrosła do 53,7%.

Jakie czynniki wpływają na wybór domu lub mieszkania

Zdecydowanie częściej Polacy mieszkają w domach wolnostojących (91 proc. domów) niż szeregowcach czy bliźniakach (dane z EUROSTATU). Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2016 roku wydano niemal 83 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co stanowiło 44% wszystkich pozwoleń.

Gdzie najczęściej planujemy budowę? Serwis Oferteo.pl przygotował raport, z którego wynika, że 57,3% osób wybrało tereny wiejskie jako lokalizację budowy domu.

W dużych miastach działki są bardzo drogie, dlatego częściej domy powstają w ich okolicach

– wyjaśnia Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

To rozwiązanie jest idealne dla rodzin z małymi dziećmi, które pragną mieszkać we własnym domu z ogródkiem, ale chcą mieć dobry dojazd do centrum i szkoły. Miasta się rozbudowują, są coraz lepiej skomunikowane, więc mieszkanie w pewnym oddaleniu nie stanowi problemu.

– dodaje.

Mieszkanie zlokalizowane w mieście często bywa dużo droższe od domu jednorodzinnego, pomimo mniejszego metrażu. W tym przypadku realną alternatywą może być dom zlokalizowany na obrzeżach. Mieszkanie o pow. 90 m2 może kosztować nawet 800 tys. zł. Za taką kwotę jesteśmy w stanie zakupić działkę i postawić na niej przytulny, średniej wielkości nowoczesny dom.

Wygodny dom w cenie niewielkiego mieszkania

W niektórych województwach w cenie trzypokojowego mieszkania możemy wybudować dom jednorodzinny. Taki dom może powstać na ośmiuset metrowej działce budowlanej. Jej koszt różni się w zależności od województwa. Biorąc pod uwagę dane za maj 2017 r., opracowane przez Bankier.pl, dla przykładu w Małopolsce średnio zapłacimy za taką działkę 78,4 tys., na Pomorzu 64,6 tys., a na Dolnym Śląsku 61,6 tys. Ceny w skali kraju kształtują się od 37,2 tys. (Lubuskie) do 137,2 tys. (Mazowieckie).

Według raportu przygotowanego przez AMRON SARFiN za I kwartał 2017 roku, na temat cen transakcyjnych nowych mieszkań w największych polskich miastach, mając budżet ok. 400 tys. zł, możemy kupić 63-metrowe mieszkanie w Krakowie (średnia cena za metr 6 332 zł), 52-metrowe w Warszawie (7 659 zł) i 72-metrowe we Wrocławiu (5 560 zł).

Co jeszcze zyskamy mieszkając w domu

Koszty budowy to nie wszystko, najważniejszy jest komfort życia

– mówi Marcin Śniegowski.

W domu mamy zdecydowanie więcej przestrzeni, którą można dowolnie zaaranżować. Co więcej, posiadamy także własny teren wokół domu . W każdej chwili możemy wyjść na taras, do ogrodu i cieszyć się widokiem kwiatów i zieleni. To swoboda, która jest nie do przecenienia.

– dodaje.

Wybór miejsca zamieszkania to kluczowa decyzja w życiu większości ludzi. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku nieruchomości i porównać koszty i możliwości. Polacy marzą o własnym domku z ogródkiem, a marzenie to jest na wyciągnięcie ręki!

Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego – skontaktuj się z Doradcami HOMEKONCEPT, którzy pomogą Ci wybrać projekt wymarzonego domu odpowiadający Twoim potrzebom.

Wymarzony dom HOMEKONCEPT - wybierz z doradcą

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

STREFA PARTNERA HK
5 kwietnia 2024

STOLARKA DO TWOJEGO DOMU

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
12 marca 2024

Koszty budowy domu 2024

STREFA PARTNERA HK
5 marca 2024

NOWOŚĆ – dachówka ceramiczna SIMPLA NUANCE w kolorze łupka angobowana