Dom czy mieszkanie. Co się bardziej opłaca?

Nie jest prawdą, że posiadanie mieszkania w bloku bardziej się opłaca od budowy domu. Na kompletną cenę w obu przypadkach ma wpływ wiele czynników. Lokal w centrum miasta może być dwa razy mniejszy od domu na obrzeżach, a ich cena będzie porównywalna. Kiedy więc lepiej postawić dom niż kupić mieszkanie?

Dane z raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego wskazują, że systematycznie rośnie odsetek Polaków mieszkających w domach. W 2006 r. było to 49,7%, a po dziesięciu latach wartość ta wzrosła do 53,7%.

Jakie czynniki wpływają na wybór domu lub mieszkania

Zdecydowanie częściej Polacy mieszkają w domach wolnostojących (91 proc. domów) niż szeregowcach czy bliźniakach (dane z EUROSTATU). Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w 2016 roku wydano niemal 83 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, co stanowiło 44% wszystkich pozwoleń.

Gdzie najczęściej planujemy budowę? Serwis Oferteo.pl przygotował raport, z którego wynika, że 57,3% osób wybrało tereny wiejskie jako lokalizację budowy domu.

W dużych miastach działki są bardzo drogie, dlatego częściej domy powstają w ich okolicach

– wyjaśnia Marcin Śniegowski z HOMEKONCEPT.

To rozwiązanie jest idealne dla rodzin z małymi dziećmi, które pragną mieszkać we własnym domu z ogródkiem, ale chcą mieć dobry dojazd do centrum i szkoły. Miasta się rozbudowują, są coraz lepiej skomunikowane, więc mieszkanie w pewnym oddaleniu nie stanowi problemu.

– dodaje.

Mieszkanie zlokalizowane w mieście często bywa dużo droższe od domu jednorodzinnego, pomimo mniejszego metrażu. W tym przypadku realną alternatywą może być dom zlokalizowany na obrzeżach. Mieszkanie o pow. 90 m2 może kosztować nawet 800 tys. zł. Za taką kwotę jesteśmy w stanie zakupić działkę i postawić na niej przytulny, średniej wielkości nowoczesny dom.

Wygodny dom w cenie niewielkiego mieszkania

W niektórych województwach w cenie trzypokojowego mieszkania możemy wybudować dom jednorodzinny. Taki dom może powstać na ośmiuset metrowej działce budowlanej. Jej koszt różni się w zależności od województwa. Biorąc pod uwagę dane za maj 2017 r., opracowane przez Bankier.pl, dla przykładu w Małopolsce średnio zapłacimy za taką działkę 78,4 tys., na Pomorzu 64,6 tys., a na Dolnym Śląsku 61,6 tys. Ceny w skali kraju kształtują się od 37,2 tys. (Lubuskie) do 137,2 tys. (Mazowieckie).

Według raportu przygotowanego przez AMRON SARFiN za I kwartał 2017 roku, na temat cen transakcyjnych nowych mieszkań w największych polskich miastach, mając budżet ok. 400 tys. zł, możemy kupić 63-metrowe mieszkanie w Krakowie (średnia cena za metr 6 332 zł), 52-metrowe w Warszawie (7 659 zł) i 72-metrowe we Wrocławiu (5 560 zł).

Co jeszcze zyskamy mieszkając w domu

Koszty budowy to nie wszystko, najważniejszy jest komfort życia

– mówi Marcin Śniegowski.

W domu mamy zdecydowanie więcej przestrzeni, którą można dowolnie zaaranżować. Co więcej, posiadamy także własny teren wokół domu . W każdej chwili możemy wyjść na taras, do ogrodu i cieszyć się widokiem kwiatów i zieleni. To swoboda, która jest nie do przecenienia.

– dodaje.

Wybór miejsca zamieszkania to kluczowa decyzja w życiu większości ludzi. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku nieruchomości i porównać koszty i możliwości. Polacy marzą o własnym domku z ogródkiem, a marzenie to jest na wyciągnięcie ręki!

Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego – skontaktuj się z Doradcami HOMEKONCEPT, którzy pomogą Ci wybrać projekt wymarzonego domu odpowiadający Twoim potrzebom.

Wymarzony dom HOMEKONCEPT - wybierz z doradcą

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.