Dlaczego najlepsi architekci rekomendują instalację zmiękczacza wody w domu?

Nowoczesny dom powinien być w pełni luksusowy i komfortowy podczas codziennego życia swoich właścicieli. Dostępne są systemy i urządzenia, które mogą o to zadbać w najmniejszych detalach. Jednym z proponowanych rozwiązań jest montaż zmiękczacza wody. Dlaczego najlepsi architekci rekomendują takie rozwiązanie? Czym jest zmiękczacz wody i dlaczego mówi się o tym, że przy jego obecności oszczędza się nie tylko pieniądze? Przeczytaj artykuł przygotowany przez specjalistów z firmy Klarsan.

Nowoczesny dom parterowy z elewacją w czerni i bieli - HOMEKONCEPT 90

PROJEKT DOMU HOMEKONCEPT 90.

Twój nowoczesny dom na długie lata!

Każdy z nas poszukuje najlepszych rozwiązań do swojego nowego domu. Chcemy, aby był naszym azylem, nie wymagał od nas dodatkowych obowiązków, a dawał jak najwięcej czasu na odpoczynek. To najlepsze argumenty, by zacząć rozglądać się za inteligentnymi rozwiązaniami, które ułatwią i przyspieszą zarządzanie całym domem. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji domu oraz pomagające w utrzymaniu go w jak najlepszym stanie przez bardzo długie lata. Warto szukać systemów nie tylko związanych z elektryką czy ogrzewaniem, ale również z medium takim jak woda.

Jakość wody - dlaczego lepiej uwzględnić tę kwestię?

Bez wody żaden dom nie mógłby normalnie funkcjonować. Jest potrzebna do wielu czynności – począwszy od przygotowywania posiłków, aż po kwestie higieniczne czy związane z utrzymaniem czystości. Jej jakość nadal jest bardzo często pomijaną kwestią, oczywiście niesłusznie. Od tego czy i jaki rodzaj zanieczyszczeń zawiera w sobie, zależeć będzie jej wydajność, efektywność sprzątania, a nawet praca urządzeń AGD używających w swoim działaniu wody. Od jakości wody zależy w dużym stopniu nasze bezpieczeństwo, oszczędności czy utrzymanie gospodarstwa domowego w dobrym stanie i porządku. Jednym ze sporych problemów, które mają niebagatelny wpływ na nasze życie codzienne jest twarda woda.

Twardość wody w Polsce

Twarda woda - problem, który często pojawia się w domu

Wysoka twardość wody jest problemem, który dość często ujawnia się w polskich gospodarstwach domowych. Wynika on głównie z obecności jonów wapnia i magnezu oraz innych substancji. Im wyższa jest twardość wody, tym większe problemy z osadem, który się wytrąca. Popularnie jest on nazywany kamieniem kotłowym. To wapienny, dość kruchy nalot, który najszybciej wytrąca się na odcinkach i komponentach, gdzie woda jest podgrzewana. Warstwa dość szybko się powiększa, a jednocześnie jest trudna do usunięcia. Dodatkowy problem z twardą wodą stanowi fakt, że bardzo trudno rozpuszczają się w niej wszelkiego rodzaju środki czystości i detergenty. Taką wodą trudno zwilżyć powierzchnie, cokolwiek dokładnie zmyć lub wyczyścić. Stąd na przykład pozostałości proszku do prania na ubraniach lub osadu z mydła na kabinie prysznicowej czy nawet na naszej skórze.

Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Obejrzyj film!

Czym jest twarda woda?

Ile możesz stracić na korzystaniu z twardej wody?

 • mniejsza wydajność i większa możliwość powstania awarii kotła grzewczego ;
 • wyższe rachunki za ogrzewanie;
 • szorstkie, nieprzyjemne w dotyku tkaniny po praniu;
 • problemy ze skórą i włosami – odczucie suchości, pogorszenia kondycji;
 • duże zużycie środków czystości i detergentów;
 • trudne do usunięcia kamienne osady ;
 • uciążliwe, czasochłonne sprzątanie łazienki i kuchni;
 • częstsze awarie czajnika, ekspresu do kawy;
 • gorszy wygląd dań i napojów na bazie twardej wody ;
 • gorsze efekty mycia naczyń;
 • lokalne przegrzania lub niedogrzania;
 • zalegające osady, zmniejszające światło rur;
 • możliwość wystąpienia szybszej korozji w instalacji.

Zmiękczacz wody - ochrona i oszczędności

Najlepszym sposobem na zapobieganie tym wszystkim problemom, jakie niesie ze sobą korzystanie z twardej wody jest instalacja centralnego zmiękczacza wody. To niezawodne urządzenie daje natychmiastowe efekty, a woda może być zmiękczana nawet całkowicie. Cały sekret tkwi w procesie wymiany jonowej. Ale od początku.

Zmiękczacze wody montuje się na wejściu wody do budynku, zaraz za wodomierzem. Surowa woda wpływa do wnętrza urządzenia. Tam dochodzi do procesu wymiany jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody na neutralne jony sodu. Medium stanowi żywica jonowymienna. Jej zdolności z czasem się wyczerpują, jednak są do odzyskania na drodze regeneracji. Ta zachodzi dzięki zastosowaniu soli regeneracyjnej. Cały proces możecie poznać dokładnie oglądając filmik od polskiej marki Ecoperla.

Zmiękczacze wody Ecoperla

Zmiękczacz wody stanowi najlepszą formę ochrony i gwarantuje oszczędności z tego względu, że procesowi zmiękczania podlega cała woda kierowana do gospodarstwa domowego. Korzysta z niej każde urządzenie w domu, jest dostępna z każdego punktu poboru wody. Cała instalacja wodna wraz z kotłem grzewczym są chronione, a efekty przechodzą oczekiwania użytkowników. Jest to odczuwalne do tego stopnia, że często sami rekomendują założenie zmiękczacza wody swoim znajomym i sąsiadom.

Co zyskujesz z miękką wodą w domu?

Nie ma żadnych wątpliwości, co do tego, że z miękką wodą zyskujesz:

 • 20% niższe rachunki za ogrzewanie;
 • brak problemów z kotłem grzewczym, bojlerami, zachowanie pełnych warunków gwarancyjnych (często z powodu osadu po twardej wodzie producenci nie przyjmują tego typu urządzeń na gwarancję) ;
 • 60% niższe zużycie detergentów ;
 • szybkie, bezproblemowe sprzątanie;
 • doskonałe efekty prania – miękkie tkaniny, o świeżym zapachu i zachowanym kolorze;
 • doskonały stan urządzeń AGD mających styczność z wodą – nie trzeba serwisować, wymieniać części z powodu kamienia kotłowego ;
 • brak potrzeby stosowania środków odkamieniających ;
 • doskonała kondycja skóry i włosów;
 • świetne efekty mycia naczyń i innych powierzchni – brak smug, zarysowań, pozostałości nierozpuszczonych detergentów ;
 • doskonały wygląd, aromat i smak potraw oraz napojów przygotowanych na bazie miękkiej wody ;
 • brak trudnych do usunięcia kamiennych osadów;
 • woda idealna do kąpieli dzieci, osób z chorobami skórnymi, nadwrażliwością skóry;
 • najlepsza ochrona domowych instalacji wodnych przed zarastaniem osadami;
 • zachowanie długiej żywotności instalacji wodnych oraz najlepszej kondycji;

Zmiękczacz wody - zrób na niego miejsce

Czy zmiękczacz wody ma specjalne wymagania? Niekoniecznie. Takie urządzenie podłącza się na wejściu wody do budynku, zaraz za wodomierzem. Ważne, aby przed zmiękczaczem wody znalazł się filtr mechaniczny w celu ochrony przed uszkodzeniem, jakie mogą spowodować drobne cząsteczki zanieczyszczeń z wody. Zmiękczacz wody potrzebuje też płaskiego podłoża, na którym będzie stał, czynnego gniazdka elektrycznego oraz odpływu do kanalizacji. Takie urządzenie może stanąć niemal w każdym pomieszczeniu. Ważne jest, aby temperatura nie spadała poniżej 0 stopni. Schemat montażu zmiękczacza wody można zobaczyć poniżej. Tak to mniej więcej będzie wyglądało w praktyce.

Schemat montażu zmiękczacza

Warto jeszcze przy okazji wspomnieć o instalacji wodnej. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonujemy ją w domu. Na przykład przy miedzianych odcinkach albo elementach wykonanych z miedzi, należy wyregulować twardość wody na minimum 60 mg CaCO3/l. Więcej informacji w poniższym video od polskiej marki Ecoperla.

Czy zmiękczanie wody powoduje korozję w instalacjach z miedzi?

Jak wybrać zmiękczacz wody?

Wybór zmiękczacza wody opiera się w dużej mierze na doborze odpowiedniej ilości złoża zmiękczającego. Do sprecyzowania czy będziemy potrzebować 12-sto, 20-sto czy 30-sto litrowego zmiękczacza wody przyda się znajomość zużycia wody w gospodarstwie domowym. Warto znać też realny stopień twardości. Tego można się dowiedzieć, przeprowadzając na przykład kropelkowy test twardości wody. Znaczenie ma też oczywiście ilość osób na co dzień korzystających z wody oraz ilość miejsc poboru wody. Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy przy doborze najlepszego zmiękczacza wody, skontaktuj się ze specjalistą sklepu ZeStudni.pl.

Aby ułatwić dobór zmiękczacza wody pod tym względem, producenci często podają, że 12-14 litrowy zmiękczacz wody ma największe szanse dobrze posłużyć 2-osobowej rodzinie. Urządzenia 20-litrowe świetnie sprawdzą się do domów zamieszkiwanych przez około 4-5 osób. Duże zmiękczacze z 35 litrami żywicy jonowymiennej i większe są dedykowane przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na miękką wodę. Do wyboru mamy kompaktowe zmiękczacze wody, w zgrabnych, łatwych do utrzymania w czystości obudowach oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody, które niejednokrotnie są montowane nawet do domów wielorodzinnych.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Te zmiękczacze wody polecają architekci!

Wybór zmiękczaczy wody jest naprawdę ogromny. Komuś, kto do tej pory nie miał do czynienia z takimi urządzeniami może być trudno się zorientować na co konkretnie postawić. Architekci nie mają jednak co do tego wątpliwości – zawsze wybierać najwyższą jakość. To gwarantuje trwałość, niezawodność przez długie lata. Doskonałą jakością oraz bardzo atrakcyjnymi warunkami gwarancyjnymi wyróżniają się zmiękczacze wody od polskiej marki Ecoperla.

Linią, w której znajdują się zmiękczacze wody bardzo proste w montażu i wyjątkowo tanie w eksploatacji, jest Ecoperla Toro. To dwa modele o niezwykłej estetyce, które z łatwością można podłączyć samodzielnie pod instalację. Ecoperla Vita oraz Ecoperla Softcab są seriami powstałymi przy ścisłej współpracy z liderem branży uzdatniania wody – amerykańską firmą Clack. Wszystkie kompaktowe zmiękczacze wody marki Ecoperla działają z udziałem trwałej monosferycznej żywicy jonowymiennej marki Lewatit oraz Ecoperla Perfect System, dbającym o to, aby koszty eksploatacji były jak najniższe przy zachowaniu najwyższej jakości działania. Inną serią, na którą powinni zwrócić uwagę ci, którzy stawiają na pełną wygodę użytkowania, jest Ecoperla Slimline CS. To 5 kompaktowych zmiękczaczy wody do wyboru, wyposażonych w dźwiękowy alarm dosypywania soli, system solankowania proporcjonalnego.

Gospodarstwom domowym o większym zapotrzebowaniu na miękką wodę dedykowana jest seria dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower. Są to trzy modele zbudowane z butli ciśnieniowej wypełnionej złożem zmiękczającym, z głowicą sterującą Clack oraz oddzielnym zbiornikiem na solankę. Zastosowanie najwyższej jakości komponentów sprawia, że są niezawodne. Na regenerację pobierają najmniejsze możliwe ilości wody oraz soli. Warto sprawdzić, co na temat takiego urządzenia powiedział jeden z użytkowników:

Zmiękczacz do wody

Proste rozwiązanie, które daje mnóstwo możliwości

Zmiękczacz wody to tylko jedno urządzenie, dzięki któremu można tak wiele zyskać. Jego atutami jest oszczędność naszego czasu na sprzątanie, pieniędzy na rachunki i zakup większej ilości środków czyszczących oraz ochrona instalacji i sprzętów korzystających z wody. Zyskujemy praktycznie na każdej płaszczyźnie. To dostrzega coraz więcej osób decydujących się na budowę domu, a zmiękczacz wody zawiera często już w samym projekcie. Dołącz do grona zadowolonych użytkowników miękkiej wody i oszczędź sobie problemów!

| Materiał partnera |

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

HOMEKONCEPT INSPIRUJE
21 listopada 2023

Dom stodoła z antresolą - poznaj jego charakterystykę i zalety!

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.