Czym się kierować w wyborze pokrycia dachowego do nowoczesnego domu?

Dach powinien przede wszystkim komponować się stylistycznie i kolorystycznie z bryłą domu, dlatego prosta, nowoczesna forma budynku idealnie współgra z płaskimi dachówkami, pokryciem z blachy na rąbek stojący czy łupkiem kamiennym. Który materiał wybrać, aby był efektowny i zarazem solidny przez wiele lat?

Najlepsza dachówka do nowoczesnego domu

Dachówka płaska to bardzo popularne pokrycie dachowe w budownictwie jednorodzinnym. Jest ona niezwykle prosta, elegancka i nie ma żadnych zdobień. Dzięki temu idealnie komponuje się z nowoczesną bryłą budynku.

Nowoczesny projekt domu HOMEKONCEPT 45
Projekt domu HOMEKONCEPT 45 z poddaszem użytkowym.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dachówki płaskie mogą być cementowe oraz ceramiczne, z połyskiem lub bez. Dominują kolory, które idealnie wpisują się w nowoczesne trendy – różne odcienie szarości, czerń lub antracyt. Poza walorami estetycznymi dachówki są bardzo trwałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz gwarantują wysoką izolacyjność akustyczną. Można je stosować na dachach o kącie nachylenia od 25 stopni. Jest to bardzo elegancki materiał. Jego żywotność wynosi kilkadziesiąt lat. Ze względu na minimalistyczną formę płaskie dachówki zyskały uznanie architektów, projektujących nowoczesne domy jednorodzinne. W HOMEKONCEPT dostępnych jest bardzo dużo projektów z właśnie takim pokryciem dachowym.

A może blacha na rąbek stojący

To jedno z najstarszych pokryć dachowych, które odradza się w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Technologia łączenia blachy polega na zagięciu brzegów blachy prostopadle do dachu, co tworzy tzw. rąbek. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować zarówno na dachach o minimalnym, jak i bardzo dużym nachyleniu. Najczęściej wykorzystuje się blachę miedzianą lub tytanowo-cynkową. Dach pokryty takim materiałem sprawia, że cała bryła prezentuje się elegancko i nowocześnie. Poza tym blacha jest bardzo trwała i szczelna. Można układać ją ręcznie lub maszynowo. Taki dach wygląda lekko, choć w rzeczywistości jego ciężar jest bardzo duży. Przed położeniem blachy należy pamiętać o konieczności deskowania dachu, które zapewni większą sztywność oraz solidność całej połaci. Aby dach został wykonany poprawnie, położenie blachy najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie dekarskiej. Na rynku istnieją również tańsze zamienniki – gotowe panele, których łączenie odbywa się na zatrzask bez konieczności precyzyjnego zaginania rąbka.

Nowoczesny projekt domu z tarasem na piętrze - HOMEKONCEPT 19
Piętrowy dom z dachem dwuspadowym HOMEKONCEPT 19.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Dach z łupka kamiennego

Łupek kamienny to całkowicie naturalny materiał budowlany, pozyskiwany w kamieniołomach. Jest on w procesie obróbki cięty na mniejsze fragmenty, z których przez rozwarstwienie otrzymuje się płytki o grubości około 5 mm. Można nim kryć praktycznie wszystkie dachy skośne. Ten wyjątkowy materiał doskonale sprawdza się również w przypadku skomplikowanych kształtów, takich jak lukarny czy elementy w formie łuków. Cechuje się niezwykłą trwałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Poza tym zapewnia bardzo dobrą izolacyjność. Produkowany jest w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego możliwe jest uzyskanie pokrycia dachowego o zróżnicowanym wyglądzie, pasującym do bryły budynku. Klienci chętnie wybierają dachy łupkowe również ze względu na niepowtarzalny efekt kolorystyczny. Pod wpływem promieni słonecznych dach mieni się różnymi odcieniami, dzięki czemu cała posesja nabiera nowoczesnego i efektownego charakteru. Trzeba jednak pamiętać, że jest to materiał droższy, wymagający zaangażowania wyspecjalizowanej ekipy monterskiej.

Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 13 EN
Projekt domu z poddaszem użytkowym HOMEKONCEPT 13 EN.
AUTOR PROJEKTU: ARCH. JACEK NIEBIESZCZAŃSKI

Wybór pokrycia dachowego powinien zostać dokładnie przemyślany, gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Płaska dachówka, łupek kamienny oraz blacha płaska na rąbek stojący są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Ma na to wpływ ich minimalistyczna forma, atrakcyjny wygląd oraz wysoka wytrzymałość.

Jeżeli szukacie Państwo atrakcyjnego domu z nowoczesnym pokryciem dachowym serdecznie zapraszamy do obejrzenia bogatej kolekcji domów HOMEKONCEPT. Oferujemy także bezpłatny dobór projektu do działki i preferencji inwestora!

Skontaktuj się z nami

Komentarze

Brak komentarzy

Musisz być zalogowany aby dodawać komentarze.

powrót do artykułów
Zaciekawił Cię ten artykuł

Zobacz inne artykuły

AKTUALNOŚCI HOMEKONCEPT
22 listopada 2023

Koszty budowy domu 2023

STREFA PARTNERA HK
21 listopada 2023

Dach dwuspadowy – modne i ekonomiczne rozwiązanie. Poznaj jego najważniejsze zalety.

STREFA PARTNERA HK
5 listopada 2023

Jakie okna na poddasze? Praktyczny przewodnik FAKRO