Budowa domu HomeKONCEPT – formalności, o których musisz pamiętać

Budowa domu HomeKONCEPT – formalności, o których musisz pamiętać

Każdy z nas w swojej głowie tworzy wizję idealnego domu, w którym odnajdzie spokój i będzie czuł się bezpiecznie. Domu, który będzie naszym azylem na długie lata. Zanim to jednak nastąpi, musimy przejść przez kilka etapów związanych z dopełnieniem wszelkich formalności. Załatwienie wszystkich niezbędnych procedur krok po kroku przybliży nas do budowy naszego wymarzonego lokum. Od czego więc warto zacząć i na co zwrócić uwagę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Od czego zacząć?

Planując budowę domu często zadajemy sobie właśnie to pytanie i zastanawiamy się o czym musimy pamiętać przed rozpoczęciem budowy oraz co powinno przykuć naszą uwagę przy wyborze projektu budowlanego. Najważniejszymi punktami tej decyzji z pewnością jest wybór działki oraz samego projektu domu. Są to kwestie, które wymagają skupienia, analizy i wielu rozmów. Aby jednak było możliwe rozpoczęcie jakichkolwiek prac, powinniśmy najpierw przygotować wymagane dokumenty, które są kluczowe, by zacząć budowę domu.

Jakie dokumenty budowlane trzeba uzyskać przed rozpoczęciem budowy?

Zanim rozpoczniemy budowę naszego domu, wymagane są następujące dokumenty:

 • wypis i wyrys z planu miejscowego;
 • mapa zasadnicza i do celów projektowych;
 • oświadczenia o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci albo warunki przyłączenia do nich;
 • decyzja o warunkach zabudowy (jeśli nie ma MPZP);
 • opinia geotechniczna;
 • projekt budowlany;
 • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy;
 • dziennik budowy;
 • oświadczenie kierownika budowy;
 • zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych.

Formalności przy budowie domu na przykładzie nowoczesnych projektów domów HomeKONCEPT

MPZP, Warunki Zabudowy – czyli dokumenty planistyczne

Zakup działki to niezwykle ważna kwestia. Od tego jaką działkę wybierzemy, zależy rodzaj budynku, jaki będzie można na niej wybudować. Zalecana jest wnikliwa ocena Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w przypadku jeśli nie jest on uchwalony dla danego terenu – uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Na wstępie warto zaznajomić się z MPZP. Znajdziemy tam informacje o charakterze działki, tzn. czy ma ona charakter budowlany czy rolny oraz informacje jaki typ budynku można postawić na danym terenie. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego porządkuje przestrzeń i wyznacza obszary, na których mogą powstać drogi, budynki usługowe itp. Ponadto w dokumencie tym znajdziemy też dużo innych informacji jak np. temat gabarytów, kształtu czy wyglądu planowanego budynku. Wniosek o wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego złożyć można w wydziale architektury urzędu gminy lub miasta.

Co w przypadku jeśli działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania?

Obszary, które nie są objęte MPZP mogą starać się o tożsamą z nim decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Z dokumentu tego można wywnioskować m.in. jakie kryteria muszą być spełnione, by była możliwość na danym terenie wybudowania domu. Podobnie jak w przypadku MPZP ustalone są w nim informacje dotyczące:

  • rodzaju i funkcji zabudowy,
  • dojazdu do działki,
  • dostępu do mediów,
  • powierzchni zabudowy,
  • geometrii, szerokości i wysokości budynku oraz wyglądu zewnętrznego budynku, czyli kolorystyki elewacji, kąta nachylenia dachu itp.

Wniosek o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu adresuje się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Składamy go osobiście lub listownie w wydziale architektury urzędu gminy lub miasta.

 

Budowa domu HomeKONCEPT - projekt zagospodarowania terenu dla nowoczesnej stodoły HomeKONCEPT 77

Projekt Zagospodarowania Terenu dla projektu domu HomeKONCEPT 77

 

Księgi Wieczyste oraz warunki techniczne dostawy mediów

Drugim krokiem jest sprawdzenie Księgi Wieczystej, która jest podstawowym źródłem informacji o stanie prawnym wybranej przez nas nieruchomości. Głównym jej zadaniem jest zapewnienie właściciela o możliwości dysponowania swoją własnością. Przeglądając treść księgi wieczystej możemy natknąć się na nieścisłości, świadczące o niezgodności stanu prawnego nieruchomości z jej rzeczywistym stanem prawnym. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady prawnika, który na pewno podpowie na co zwrócić uwagę. Z księgami wieczystymi można zapoznać się także samodzielnie korzystając z państwowego serwisu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości: ekw.ms.gov.pl

Istotną kwestią będą także warunki techniczne dostawy mediów. Działki budowlane, które już są uzbrojone w przyłącza to rzadkość w Polsce. Jeśli jednak uda nam się już znaleźć taki grunt, to jest on sporo droższy, nie mniej jednak warto się nad tym zastanowić – będzie to już duże uproszczenie i znacznie przybliży nas do etapu budowy. Natomiast jeśli nasza działka budowlana nie jest uzbrojona, na samym początku musimy wystąpić do lokalnych przedsiębiorstw z wnioskiem o wydanie warunków technicznych przyłączenia. Wydanie ich wiąże się z opłatą i wymaga kompletu następujących dokumentów:

 • aktualna mapa do celów projektowych zlecona geodecie, wykonana w skali 1:500,
 • odpowiedni wniosek o wydanie warunków technicznych przyłącza,
 • dokument potwierdzający posiadanie tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością.

Jeśli decyzja będzie pozytywna warunki przyłączy powinny być wydane w przeciągu 30 dni.

Uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia zamiaru budowy

W 2015 roku weszła nowelizacja ustawy prawo budowlane, dzięki czemu wolnostojące jednorodzinne budynki mieszkalne, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki, można budować na podstawie jedynie zgłoszenia zamiaru budowy. Jest to też najchętniej wybierana możliwość w przypadku inwestorów indywidualnych. Natomiast o pozwolenie na budowę nadal powinny się starać inwestycje, których obszar oddziaływania jest większy (np. zabudowa szeregowa lub bliźniacza). W starostwie lub urzędzie miasta należy złożyć pisemne zgłoszenie budowy domu, oraz załączniki:

 • projekt budowlano-architektoniczny w czterech egzemplarzach,
 • decyzję o warunkach zabudowy,
 • dokument potwierdzający możliwość dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.

Wybór projektu

Projekt domu to nie lada wyzwanie. Jaki więc powinien być idealny dom? Dom bezpieczny, funkcjonalny, dostosowany do naszego stylu życia. Jest to poważna inwestycja na lata, pochłaniająca nasz czas i pieniądze, dlatego niezwykle ważny jest wybór projektu, który spełni nasze wszystkie oczekiwania a także sprosta wytycznym miejscowego planu zagospodarowania terenu. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego ja jako przyszły użytkownik domu wymagam od projektu, co będzie mi potrzebne, na co muszę zwrócić szczególna uwagę. Trzeba przemyśleć kwestie takie jak powierzchnia domu, liczba pomieszczeń w środku, czy dom ma być parterowy czy z poddaszem, z piwnicą czy bez. Jest wiele pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź chcąc sprostać swoim wymaganiom. Odpowiednio przemyślany wybór projektu na pewno sprawi, że poczujemy wewnętrzny spokój, który utwierdzi nas w przekonaniu, że jest tak jak sobie założyliśmy.

 

Budowa domu krok po kroku - nowoczesna willa ze spiżarnią i dużymi przeszkleniami HomeKONCEPT 60

Projekt nowoczesnej willi z dużymi przeszkleniami HomeKONCEPT 60

 

Aby dowiedzieć się więcej o wyborze projektu do konkretnej działki zapraszamy na naszą stronę. Dodatkowo nasi Doradcy chętnie pomogą Ci znaleźć dom marzeń i dopasować go do posiadanej działki. Skontaktuj się z nami mailowo lub za pomocą formularza kontaktowego w zakładce BEZPŁATNY DOBÓR PROJEKTU.

Dziennik Budowy i tablica informacyjna

Każda inwestycja wymagająca pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, musi mieć swój dziennik budowy oraz żółtą tablicę informacyjną, co dokładnie określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. Dotyczy to więc nie tylko budowy ale również rozbiórki budynków itp. W dzienniku znajdą się najważniejsze informacje o stanie i przebiegu inwestycji, a sam dokument stanowi zabezpieczenie formalne i na każdym etapie budowy zbiera informacje kluczowe np. dla bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za prowadzenie i stan dziennika spoczywa na kierowniku budowy. Natomiast tablica informacyjna to żółta prostokątna, pionowa tablica o wymiarach 90 cm x 70 cm, która powinna być umieszczona na wysokości co najmniej 2 m w widocznym miejscu od strony drogi dojazdowej na teren budowy. Nasza Pracownia oferuje Ci pomoc w tym temacie. Wraz z zakupem projektu HomeKONCEPT zagwarantowany masz już bezpłatny egzemplarz Dziennika Budowy, a za tablicę informacyjną zapłacisz jedynie 5zł. Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta i poznaj szczegóły oferty.

Zgłoszenie rozpoczęcia robót

Dokument o rozpoczęciu robót budowlanych składamy, aby organ nadzoru budowlanego mógł wprowadzić je do ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych. Zawiadomienie składamy do wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego bądź powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego właściwego ze względu na lokalizację inwestycji budowlanej.

 

Budowa HomeKONCEPT 77 - projektu domu bezokapowego z poddaszem użytkowym i garażem

Projekt nowoczesnego domu HomeKONCEPT 77

 

I w końcu …

Gdy wreszcie mamy za sobą już wszystkie formalności, możemy cieszyć się i przystąpić do budowy upragnionego domu. To wyjątkowy czas, który prawdopodobnie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Warto więc cieszyć się tą chwilą i snuć szerokie plany na dobrą, owocną przyszłość w domu naszych marzeń.