Analiza działki

 

Bezpłatne usługi projektowe - Analiza działki

Decyzja zapadła – budujesz dom! Z wielką ekscytacją zaczynasz przeglądać ofertę gotowych projektów HomeKONCEPT i spośród nowoczesnej oferty naszej Pracowni wybierasz ten jedyny, niepowtarzalny dom, w którym Twoja rodzina odnajdzie swoje miejsce na ziemi. Podekscytowany nowym etapem w życiu automatycznie chcesz przejść do zakupu projektu… Zanim to jednak nastąpi – skontaktuj się z naszymi doradcami projektowymi i sprawdź czy wybrany projekt domu możesz bez przeszkód wybudować na swojej działce.

 

Usytuowanie domu na działce – przepisy prawne

Usytuowanie domu na działce to ważna decyzja. Naprawdę wiele zależy od tego w którym miejscu posadowisz budynek, jak duże posadzisz drzewa i krzewy albo gdzie ustawisz trampolinę. Wszystko to w późniejszym etapie ma wpływ na wygodę codziennego życia, a tym samym radość z mieszkania we własnym domu. Dobrze usytuowany dom na działce i rozsądne jej zagospodarowanie sprawi, że będzie Ci się żyło łatwiej.

Aby dobrze wpasować dom w działkę trzeba wziąć pod uwagę przepisy prawne, zorientowanie działki względem stron świata i analizę otoczenia (np. zabudowania na sąsiednich działkach, widoki wokół działki, etc). Bardzo ważne jest, aby projekt domu wpasował się w działkę, którą posiadasz lub którą planujesz kupić, dlatego wszystkie te punkty możesz omówić z doradcą projektowym HomeKONCEPT.

Jeśli chodzi o prawne aspekty dotyczące lokalizacji budynku na działce to można go wybudować:

  • w odległości 3 m od granicy działki, gdy dom jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych,
  • 4 m od granicy działki, w przypadku standardowej ściany budynku z drzwiami lub oknami,
  • w przypadku gdy działka graniczy z drogą publiczną – często lokalne przepisy narzucają większą odległość od drogi. Niektóre gminy narzucają również nieprzekraczalne lub obowiązujące linie zabudowy wzdłuż dróg. Taką informację można uzyskać z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy – jeżeli są wydane dla danej działki,

  • w przypadku gdy działka graniczy z lasem lub innymi terenami o specjalnym przeznaczeniu przepisy mogą narzucać inne odległości od granicy działki. W takich wypadkach należy się skonsultować z naszym doradcą projektowym aby omówić indywidualne wymogi danej nieruchomości.

Poza powyższymi ograniczeniami mamy jeszcze do czynienia z okapami, tarasami, murkami ozdobnymi lub z wąską działką o szerokości do 16 m. W każdej w tych sytuacji musimy przeanalizować inne przepisy. Dlatego zachęcamy do kontaktu z doradcą projektowym HomeKONCEPT, który potrafi odpowiedzieć na te wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.

 

Zorientowanie domu względem stron świata

Poprawne ustawienie domu względem stron świata jest niezwykle istotne jeśli chodzi o odpowiednie nasłonecznienie wnętrza domu oraz optymalne wykorzystanie energii słonecznej. Celem tego zabiegu jest wykorzystanie słońca do naturalnego oświetlenia i ogrzania pomieszczeń. Rzeczywistość jest jednak taka, że mamy różnego rodzaju działki… wąskie, płytkie, małe, duże, z wjazdem z różnych stron świata. W HomeKONCEPT jesteśmy przekonani o tym, że na (prawie…) każdej działce możesz wybudować swój wymarzony dom. Natomiast musisz pamiętać o tym aby wybrać taki gotowy projekt domu, który będzie dopasowany do posiadanej działki.

Wybierając działkę z wjazdem od strony północnej lub wschodniej – dobrze jest przy wjeździe umieść garaż, wiatrołap czy też pomieszczenie gospodarcze. Dzięki temu strefa dzienna, jako bardzo ważna część domu, będzie doświetlona naturalnym światłem dziennym, które pada od południa i zachodu. W tej sytuacji dobrze jest zadbać o to, aby od strony północnej lub wschodniej była zlokalizowana kuchnia. Dzięki temu po pierwsze skracamy drogę, którą musimy przebyć z zakupami. Po drugie to pomieszczenie często się nagrzewa np. podczas przygotowywania potraw i dobrze jest je ochronić przed nadmiernym ciepłem słonecznym. Taras wtedy lokalizujemy od strony południowej i/lub zachodniej co zapewnia bardzo dobre nasłonecznienie części wypoczynkowej oraz dobre połączenie domu z ogrodem.

Jeśli natomiast decydujesz się na działkę z wjazdem od południa, dobrze jeśli salon będzie znajdował się obok wejścia do budynku, tak aby docierało do niego jak najwięcej promieni słonecznych. Wówczas możesz taras wypoczynkowy zlokalizować przed domem lub na jego bocznej, bardziej nasłonecznionej stronie. W tym przypadku fajnie będzie jeśli dom posadowimy jak najdalej od drogi i w części frontowej urządzimy ogród.

Działka z wjazdem od strony zachodniej, również rządzi się swoimi preferencjami. Ważne jest aby strefa dzienna domu była ulokowana od strony południowej. W takiej sytuacji optymalne usytuowanie kuchni to dalsza część domu – aby jej okna były skierowane na wschód lub północ. Może i droga do kuchni będzie dłuższa przy wejściu do domu ale za to unikniemy nadmiernego nagrzewania się tego pomieszczenia.

Przy tej analizie najlepiej jest się kierować najprostszą zasadą podążania za słońcem. Pomieszczenia w których przebywamy rano umieśćmy po stronie wschodniej, natomiast salon i jadalnię od strony południowej, południowo – zachodniej i zachodniej. Pomieszczenia, które nie wymagają bezpośredniego słońca np. kotłownia czy też spiżarnia powinny się znaleźć od strony północnej.

 

Analiza warunków otoczenia

Analizując warunki otoczenia warto spojrzeć na działkę snując przy tym pierwsze plany aranżacji ogrodu. Ile miejsca zajmie budynek a ile zostanie na ogród? Czy będzie można łatwo wjechać do garażu lub zaparkować samochody przed garażem? W którym miejscu ogrodu posadzimy kwiaty i drzewa? Gdzie postawimy zestaw wypoczynkowy lub grill? Jaki widok będzie nas witał przy porannej kawie przez okna naszego salonu bądź kuchni? Na tym etapie konieczne jest także przeanalizowanie najbliższego sąsiedztwa. Warto jest tak zaplanować usytuowanie salonu i tarasu aby były jak najdalej od najbliższego sąsiada. Zyskasz wtedy tak bezcenną intymność na swoim podwórku. Zastanów się też czy np. wysokie drzewa sąsiada nie zacieniają Twojej działki, salonu czy też tarasu. I czy w tej sytuacji wystarczy, że zachowasz przepisową odległość od granicy działki czy może lepiej przesunąć budynek aby uniknąć nadmiernego zacienienia np. w salonie.

Aby pomóc Ci w tej kwestii, na samym początku naszej wspólnej przygody, przeanalizujemy możliwości Twojej parceli i sprawdzimy czy wybrany przez Ciebie projekt domu można na niej bez przeszkód wybudować.

 

Czego potrzebujemy aby usytuować dom na Twojej działce

Jeśli chcesz aby architekt HomeKONCEPT sprawdził wszystkie opcje usytuowania wybranego gotowego projektu na Twojej działce, wystarczy, że udostępnisz nam dane swojej działki. Może to być jej numer, lokalizacja, mapka do celów projektowych lub namiary na Twoją działkę w Geoportalu. Jeśli posiadasz Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy również przyślij je do nas.

 

Usytuowanie domu na działce – informacje praktyczne

Wybrany dom nie pasuje na Twoją działkę… jeszcze nic straconego! Czasami wystarczy wprowadzić pewne modyfikacje w projekcie aby budynek zmieścił się na Twojej parceli. Zamiana okna w garażu na luksfery, przeniesienie drzwi do pomieszczenia gospodarczego na inną ścianę, dosunięcie garażu do bryły budynku czy zwężenie budynku – mamy kilka opcji wyjścia z tej zawiłej sytuacji i spróbujemy pomóc ci znaleźć optymalne rozwiązanie.

 

Skontaktuj się z doradcą projektowym HomeKONCEPT

Na Twoje życzenie wrysujemy projekt w działkę, przedstawimy Ci opcje dojazdu do domu i zaproponujemy jego optymalne usytuowanie względem stron świata. A wszystko to, byś cieszył się komfortem i wygodą w wymarzonym domu – bez żadnych niespodzianek po drodze do realizacji swojego marzenia!

Powiedz nam czego potrzebujesz Ty i Twoja rodzina. Nasi doradcy projektowi odpowiedzą na wszystkie nurtujące Cię pytania i zaproponują projekty dopasowane do Twoich wymagań.

tel. +48 606 228 556

e-mail: studio@homekoncept.pl.