Projekt wentylacji mechanicznej


    Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnego sposobu wentylacji – czyli wentylacji grawitacyjnej jest dziś wentylacja mechaniczna wyposażona w system odzyskiwania ciepła (czyli tak zwana rekuperacja).


    Wyposażenie domu w instalację wentylacji mechanicznej nie tylko podnosi jego standard, ale przede wszystkim czyni go bardziej energooszczędnym przy jednoczesnym dostarczaniu domownikom powietrza wysokiej jakości, korzystnie wpływającego na ich zdrowie i dobre samopoczucie. 


    System ten tworzy sieć kanałów rozprowadzających powietrze w domu oraz urządzenie zwane rekuperatorem, które umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego i nasycanie tym ciepłem czystego powietrza wpływającego do wnętrza budynku. Poza wymiennikiem ciepła, ważnym elementem rekuperatora są filtry, które dodatkowo oczyszczają powietrze dostające się do domu z kurzu i pyłów. Efektem działania prawidłowo zaprojektowanej instalacji jest świeże, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze, czyli wysoki komfort klimatyczny panujący w całym domu, oraz znaczący odzysk ciepła – nawet do 80-90%. Mniejsze straty ciepła to niższe koszty ogrzewania, w więc wyższa energooszczędność przy lepszej jakości powietrza dostarczanego do domu.


    Praca wentylacji mechanicznej nie jest zależna od warunków atmosferycznych, co czyni ją bardziej efektywną i niezawodną w porównaniu z wentylacją grawitacyjną, która  latem jest mało wydajna, a zimą przynosi wysokie straty ciepła.


    Koszty inwestycyjne budowy wentylacji mechanicznej są jednak wyższe niż tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Co ważne, decydując się na wentylację mechaniczną nie musimy budować tradycyjnych kominów wentylacyjnych – co w pewnym stopniu zrównoważy wyższe nakłady inwestycyjne na wentylację mechaniczną.


    Poza wyższymi nakładami inwestycyjnymi, wadą wentylacji mechanicznej jest konieczność korzystania z energii elektrycznej. Jednak pobór energii przez rekuperator nie jest wysoki, a przecież urządzenie to w ogromnym stopniu niweluje straty ciepła, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.


    Należy również pamiętać o regularnej wymianie filtrów, bo tylko czyste filtry sprawią, że powietrze dostarczane do domu będzie miało odpowiednią jakość. Dobrze wykonany projekt i właściwa lokalizacja i izolacja urządzeń sprawią, że hałas towarzyszący działaniu instalacji nie będzie słyszalny.


    Co ważne – projekt wentylacji mechanicznej jest projektem alternatywnym w stosunku do projektu gotowego. A więc jego zastosowanie może wymagać zmian w projekcie na etapie adaptacji.


    Projekt wentylacji mechanicznej obejmuje opis systemu, rysunki techniczne oraz schemat instalacji.


    Jeżeli jesteś zainteresowany dodatkowymi informacjami na temat wentylacji mechanicznej – skontaktuj się z nami.


Cena - 500

Zobacz pozostałe dodatki: